Žraloci na louce a obří lysohlávky. To je umění, které uniklo ze zdí galerií.
Ne všechna impozantí umělecká díla jsou ukryta za uzavřenými zdmi galerií. Když zapojíte trochu fantazie, perfektní výstavní prostory mohou být rozesety všude kolem vás. Pokud si neumíte představit hejno červených žraloků na louce, přečtěte si článek o umělcích, kteří se svými díly vyrazili do přírody.
Umění ve městě
Z vypouštění umění mimo prostory galerií a muzeí si udělaly České Budějovice tradici. Akce Umění ve městě již osmým rokem oslavuje sochařství a práci s formou a materiálem. Umělecká díla rozmístěná v ulicích, parcích a na veřejných prostranstvích města, vyprávějí konceptuální příběhy a osvěžují veřejný prostor Budějovičákům i náhodným návštěvníklm města.
Umělecká díla budou tradičně instalována i na řece Malši. V jejím slepém raměni najdete plavkyně sochaře a výtvarníka Kurta Gebaura, který několik let půsbobiljako profesor na pražské VŠUP, a jehož sochy jsou rozmístěny na několika místech Prahy, Brna i menších českých měst. Figurální tvorrbu v podobě drátěných v bikinách oplujícíh se na molu představí sochařka Veronika Psotková a o výstavu šestimetrových monumentálních soch, které budoumít v Budějovicích premiéru, se postaral Jiří Plieštik.
Od 18. černa do 30. září si můžete prohlédnout také arevnou fontánu od Alexandry Koláčkové, šest metrů vysoký sloup z hlav od sochaře Michala Trpáka, kamenné sochy Cyrila Hančla, nebo skákající koně J. Flejšara
Michal Gabriel
Gepardi na poli, koně v kašně na náměstí nebo rudí žraloci plující po horizontu zasněžené louky. Všechy tyto výjevy vyšli z dílny profesora Michala Gabriela, který je pravděpodobně nejvýraznější osobností krajinné sochařské tvorby. Gabriel, který vede ateliér figurativního sochařství na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, v posledních letech propadl fenoménu 3D tisku a konfrontuje klasické sochařské techniky s moderními technologiemi.
Bizarní zvířata zasazuje do krajin, do kterých běžně nepatří, ale jeho sochy můžete potkat i v ulicích českých i zahraničních měst. Své sochy nevěnuje pouze zvířecí tematice, ale v jeho tvrobě je patrný silný vtzah ke krajině a přírodě. Gabriel se rád oddává experimentu a pohrává si s obtisky materiálů a povrchovými úpravami, aby navodil pocit pohybu, klidu soustředění i napětí.
Foto: Michal Gabriel
Michal Trpák
Akademický sochař Michal Trpák stojíza výše zmíněným projektem Umění ve městě. Budějovický rodák, který absovloval stáže ve Finsku a Kanadě, se od roku 2004 spolupodíli na galerii současného sochařství Googstuff, která sdružuje sochaře a umělce, kteří propůjčují svá díla veřejnému prostoru.
Prostřednictvím uměleckých děl se snaží vyvolat dialog a při jejich tvrobě pracuje s konkrétním prostorem, do kterého sochy instaluje. Sochy promlouvají k pozorovatelům propojením konceptu, myšlenky a řemesla a reflektují téma současné společnosti.
Hledání štěstí Michala Trpáka. Foto: Goodstuff