V případě zápasníků sumó je ale v sázce i pověrčivost. Někteří sportovci věří, že jim štěstí přinese knírek, třídenní strniště nebo kroužek kolem krku. V době turnaje se často neholí. JSA však novými předpisy dal najevo, že takovou praxi nadále nebude tolerovat.
„Zápasníci musejí dbát o svou hygienu. Představitelé a soudci budou bdělí. Prostor (určený k zápasu) je posvátný a diváci nemají spatřit nic ošklivého,“ sdělil zástupce JSA.
Nejoblíbenější sport
Sumó má v Japonsku dvoutisíciletou tradici a vedle basketbalu je tam nejoblíbenějším sportem. Kritici ovšem sportu vyčítají strnulost pravidel. Kromě jiného do ringu nesmějí ženy. Loni se asociace musela omluvit za incident, při němž byly vykázány z ringu zdravotnice, které přišly pomoci místnímu starostovi, jemuž se udělalo při projevu špatně.
Sport v minulých letech zasáhly další skandály – od drog, uplácení zápasů až po šikanu. Nejhorší případ skončil v roce 2007 smrtí mladého zápasníka. Šampion Harumafudži byl obviněn z útoku na svého rivala, kterého v roce 2017 napadl pod vlivem alkoholu. Jeho kariéra tím skončila.