Výlety za ostrými hranami: Projděte se kubistickou Prahou
Jen v málokteré zemi si kubismus vysloužil takový obdiv jako v Čechách. Styl plný geometrických linií a ostrých rysů uchvátil tuzemské architekty začátku minulého století a jejich pomníky v podobě vil a obecních domů jsou rozesety po celé republice. Vydejte se s námi na nenáročnou procházku Prahou, která hrdě nosí některé největší kubistické skvosty své doby.
Kubistická kavárna Grand Café Orient
Kubistický ráj pod Vyšehradem
Impozantní přehlídku kubistických staveb naleznete také na úpatí slavné pražské skály Vyšehrad. Na Rašínově nábřeží stojí hned dvě vily z vrcholné éry tohoto ostrého uměleckého a architektonického stylu. Ve směru od železničního mostu k Podolí nejprve narážíme na tzv. Kovařicovu vilu architektů Josefa Chochola a Josefa Kovařoviče v ulici Libušina.
Kubismu-chtivého kolemjdoucího zaujme už hranatá vstupní brána a nádherná zahrada, která kopíruje dokonalost tvarů samotné stavby. Dvoupatrová vila s výhledem na Vltavu vás upoutá krystalickými tvary fasády a oken. Dříve sloužila pro účely mateřské školy a dnes plní funkci sídla soukromé firmy. Dovnitř se tedy bohužel nepodíváte, ale i pohled zvenčí stojí za to.
Vila na Rašínově nábřeží. Zdroj: slavnestavby.cz
Na další Chocholův počin narazíte po pár minutách chůze po Rašínově nábřeží. Na stavbě rodinného domu Františka Hodka, bratří Bayerů a Antonína Bellady z roku 1913 se podepsala ruka kubismu stejně silně jako na předchozí vile. Jednotlivé trakty josu barevně odlišeny, ale kochat se můžete jen zvenčí. Vnitřek opět patří soukromínkům.