Všechno, co byste měli vědět o nachlazení
Zima je za rohem, takže je pravděpodobné, že většina z nás bude v následujících měsících čelit potížím s rýmičkou, kašlíkem a teplotkou. Podle odborníků ale existují kroky, které můžete podniknout, abyste riziko nemoci minimalizovali, přestože jízda autobusem na podzim vypadá jak výlet kuřáckého sanatoria.
Existuje více než dvě stě nejrůznějších virů, které se šíří kýcháním nebo přímým kontaktem s nakaženou osobou. Tím přímým kontaktem nemyslíme jenom líbání nebo orální sex, ale i běžné podání ruky.
Kýchání je způsob, jakým tělo odstraňuje z krku a nosu dráždivé bakterie. Nedobrovolné vytlačení vzduchu, které někdy dosahuje i rychlosti až 160 kilometrů za hodinu, je nejběžnějším způsobem, jak se bakterie šíří vzduchem.
Silné kýchnutí obsahuje až čtyřicet tisíc kapiček se sto tisíci mikroorganismy. Když si nedáte ruku před pusu, rozšíříte to všechno do vzdálenosti skoro sedmi metrů. Takže celý vagón v metru dostanete do postele, ale jinak, než byste asi chtěli.
Nežádoucí kýchnutí je obzvlášť nepříjemné, ale existují způsoby, jak ho zastavit. Doktoři radí buď zhluboka dýchat, nebo na chvilku zadržet dech a počítat do deseti. Nebo si jen jemně stiskněte nos.
A i navzdory všeobecně rozšířenému názoru, že kýchat se zavřenýma očima nelze, to prý jde, i když vám reflex velí dát do pohybu svalíčky v očních víčkách, včetně mnoha dalších v těle. Ale pokud se budete soustředit na to, abyste je nechali otevřené, neměly by vám vypadnout z důlku.
Ucpaný nos je zase způsob, jakým tělo bojuje se zánětem nosních dutin. Nos tím totiž upozorňuje imunitní buňky, že se mají dát do práce a virus zničit. Když se s ním tělo potýká, vytváří silný nosní hlen, aby nos zablokoval a imunitní buňky měly čas na jeho uzdravení.
Přestože nachlazení přejde rychle, obvykle za pět až deset dnů, nejvíc pod psa se cítíme hlavně kvůli tomu, jak se náš nos brání. Na to teď však existují kapky, díky kterým se za pár vteřin cítíte zase jako normální lidská bytost, kterou nezabije ranní cesta do školy nebo do práce.
A jak se vyhnout nakažení od zatvrzelých workoholiků, které nic neodradí od toho, aby v práci na všechny prskali bakterie? Umývejte si ruce pod teplou vodou a mýdlem, nesdílejte s nikým nemocným ručníky a raději se utřete do kalhot a pořádně myjte hrnky i příbory.
Pokud si s někým podáte ruku a máte pocit, že není nejzdravější, hlavně si nesahejte do nosu nebo do očí. Taky byste se měli snažit jíst dost zeleniny a ovoce a neflákat zdravý životní styl. A moc neponocujte, když jdete několik nocí po sobě spát opilí ve dvě ráno, tělo pak nemá sílu se ubránit.
A pokud se stejně neubráníte, protož jste nás neposlechli, snažte se to alespoň chytnout hned v zárodku. Takže až vás začne škrábat v krku, okamžitě vypijte co nejvíce vody a nahoďte klidovější režim. A doufejte, že vás to pustí.