Vladimír Drha: Nechceme lákat na okoukané tváře, jde nám o příběh


Režisér Vladimír Drha je divákům znám díky mnoha filmovým a televizním snímkům, z nichž jmenujme kupříkladu Početí mého mladšího bratra (1999), Muka obraznosti (1989), nebo pohádku O třech rytířích, krásné paní a lněné kytli (1996). V současné době také režíruje seriál Velmi křehké vztahy. Je rovněž scénáristou a příležitostným hercem (např. role režiséra v Mrtvém broukovi Pavla Marka, 1998). Jeho posledním filmovým počinem je snímek Anglické jahody, který českým divákům představuje téma události 21. srpna 1968.

Mohl byste film charakterizovat?
Původně jsme měli pocit, že by to mohl být milostný příběh. Ale on je to spíš nemilostný příběh. Je o lidech, kteří by k sobě mohli patřit, ale tak nějak nepatří, a které spojí jeden nebohý okupant.

Roli „nebohého okupanta“, kterého jste zmínil, hraje mladý ruský herec Alexej Bardukov. Jak jste se k němu dostal?
Normálně přes agenta. Původně nám byly nabízeny ještě větší hvězdy. Ale pořád to nebylo ono – buď to byli hezouni, nebo moc staří… A najednou se tam objevil tento chlapec, a já jsem si řekl: To je ono! Napůl dítě – napůl chlap. Hned jsem věděl, že bude dojemný.

Jak se vám s Alexejem spolupracovalo?
Aljoša říkal, že s námi má jeden velký problém – že z něho děláme velkou hvězdu. Přitom my jsme se naopak báli, že bude mít nos nahoru, když jde o v Rusku populárního herce. I v Praze ho pořád někde zastavovali rusky mluvící turisté a chtěli se s ním fotit. Ale on jako člověk je neskutečně skromný. Přijel připraven na svoji roli, informovaný o událostech ze srpna 1968. Ruské herectví je jiné, je to někde uvnitř. Cítil jsem, že on svou postavu cítí.

Jednu z hlavních rolí hraje Ivan Lupták, student DAMU. Jeho filmoví rodiče jsou Viktor Preiss a Pavla Tomicová. Jak se vám podařilo stmelit Ivana, který přece jen tolik zkušeností nemá, s takovými hereckými špičkami?
Víte, oni jsou tak slušní, tak solidní herci, že tomu mladému pomůžou, že ho nezastíní. A já si myslím, že Ivan se mezi nimi cítil jako ryba ve vodě. Jsem přesvědčen, že jsem ho i jeho filmovou partnerku, Marii Štípkovou, vybral dobře. Jsou talentovaní a typově perfektní.

Jak obtížné je sehnat do filmu bojovou techniku? Spousta lidí si řekne, že to je houby armáda, když má jen pár aut. Kde jsou tanky a ostatní bojová technika?
Dostat někam tank, to je strašně složitá věc. Já říkám, že pokud taková věc není nezbytně nutná, nechci ji. Nesnažili jsme se rekonstruovat dějinnou událost. Šlo nám o příběh.