Víte, jak moc škodí solené chodníky vašim psům? Podívejte se, jak je ochránit a co všechno se může stát

Pavla Gabrhelíková

Pravá zima teprve začíná. Abychom si na zmrzlých chodnících nerozbili hlavu, sypeme je solí. Je škoda, že ji nevyměníme za písek, protože jako národ pejskařů bychom měli vědět, že sůl je pro tlapky (i žaludky) našich chlupáčů velmi nebezpečná.

Vysušuje totiž kůži. Navíc už dávno nejde o obyčejnou sůl, nýbrž chemickou sloučeninu plnou toxických chemikálií. Pejskům po ní rozpraskají tlapky do krve, a pokud do prasklin dostanou infekci, mohou dokonce přijít o nohu. Pojďme se podívat na způsoby, jak pejsky před následky posypaných chodníků uchránit a postarat se jim o bezbolestnou zimu.

  1. Kdo maže, ten jede. Klíčem ke zdraví je v první řadě prevence. Zakupte v lékárně obyčejnou lékařskou vazelínu (stojí jen pár korun) a před každou procházkou psovi namažte packy. Zabráníte tak vysušení, praskání a pálení kůže mezi prsty.
  2. Umyjte ho. Když se vrátíte z procházky, omyjte tlapky teplou vodou a psím šamponem. Smyjete tak chemikálie, které psi z tlapek olizují. Navíc nedáte soli chycené na jejich nohách šanci, aby dál působila.
  3. Všímejte si, jak se pes chová. Příznaky otravy solí jsou zvracení, průjem a ztráta chuti k jídlu. Jestli se váš mazlíček solí nafutrovali za vašimi zády, poznáte to právě podle těchto příznaků.
  4. Psí ponožky a botičky. Zní to jako úlet, ale ve zverimexu jsou i takové, které vypadají vcelku normálně. Pokud má váš pejsek alergii nebo nízkou obranyschopnost, je to bohužel nejlepší, ne-li jediná, možnost. Nejdřív bude našlapovat, jako by chodil po lávě, ale posléze si zvykne.