Vesmír je béžový a zvířata mohou pršet z nebe, aneb 9 věcí, které o světě ještě nevíte
Nemyslíme taková ta fakta typu "listí z dubu neopadává", ale skutečné kuriozity, o nichž jste zatím neslyšeli. Čtěte, ať můžete být pak v hospodě za chytráky.
- Z nebe mohou pršet zvířata. Budete se divit, ale je to poměrně běžný meteorologický jev. Nejčastěji z nebe „prší“ žáby, ryby a ptáci. Občas zvířata, nejčastěji ryby, pád dokonce přežijí, což znamená relativně malou časovou mezeru mezi extrakcí a pádem. Někteří svědci popisovali, že zvířata se v některých případech na zemi jen oklepala a zase pokračovala ve své existenci tak, jak jsou zvyklá. Ale jsou i případy, kdy dopadla zmrzlá nebo uzavřená v ledových blocích. K nejčerstvějším zvířecím deštíkům patří ty v Indii (2006), v Srbsku (2005), ve Walesu (2004) a Londýně (1998).
- Vesmír je béžový. Podle týmu astronautů z Johns Hopkins University má vesmír barvu „kosmického latté“. Na základě průzkumu nejdřív označili barvu vesmíru jako zelenobílou, později však došli k závěru, že jde o světlejší béžovou. Průzkum zahrnoval více než dvě stě tisíc galaxií a měřil spektrální rozsah světla. Hexadecimální hodnota pro kosmické latté je #FFF8E7.
- Existuje druh otravy, při které zběsile tancujete. Název fenoménu vyskytujícího se především v Evropě od čtrnáctého do sedmnáctého století, je tzv. Taneční mánie. Při vypuknutí v srpnu 1374 v Německu chodili ulicemi lidi v šílené taneční křeči a s pěnou u pusy „tancovali“ až do úplného vyčerpání. Otrava se rychle rozšířila do Francie a dalších zemí. V minimálně jednom bodu epidemie musel být dokonce zastaven provoz celých měst.
- Měsíc se vzdaluje od Země. Oběžná dráha Měsíce se každý rok rozroste o tři celých osm centimetrů. Děje se tak, protože ta strana Země, která je Měsíci blíže, má silnější gravitační tah směrem ke středu planety. Tento účinek taky pomalu roztahuje zemi, ale opravdu nepatrně. Za patnáct miliard let kvůli tomu bude den trvat o tisíc tři sta dvacet hodin déle, což se rovná padesáti pěti dnům. Tak dlouho zabere, než Měsíc oběhne zemi.
- Bordel v pupíku je ze spodního prádla. Znáte takovou tu kuličku, co se vám dělá v pupku? Karla Kruszelnickiho z univerzity v Sydney štvalo tak moc, že neví, odkud se tahle kulička bere, že se kvůli tomu pustil do systematického průzkumu. Jeho primárním objevem bylo, že „kuličku“ tvoří spodní prádlo smíchané s mrtvými kožními buňkami a vlasy.
- Červi uzdravují. Už dávno si lékaři všimli, že vojáci, v jejichž ranách se našli červy, je měli zahojené rychleji než ti ostatní. Červíci se totiž živí mrtvými kožními buňkami a bakteriemi, proto se dříve dokonce používali k různým terapiím. Ránu zvířete nebo člověka tak přirozenou cestou dezinfikují. Tohoto faktu lidé využívali především před vynálezem antibiotik. Ještěže už je tahle fáze lidstva za námi…
- Zvířata mohou spontánně explodovat. Děje se to z různých důvodů. Třeba v roce 2004 vybouchla velryba, když se v jejím rozkládajícím spermatu utvořily plyny. Měla sedmnáct metrů a padesát tun, takže její ostatky pokryly celé pobřeží. V Německu docházelo k vybuchování žab. Ty se tak údajně dělaly většími kvůli útokům vran.
- Erekci máte i po smrti. Posmrtná erekce, jinak označovaná taky jako „Andělský chtíč“, je postmortálním jevem u mužů, kteří umřou ve vertikální poloze nebo hlavou dolů. Systém srdce a cév zajišťuje, aby krev v našem těle rovnoměrně obíhala. Když ale zastaví svou činnost, působí na krev už jenom vliv gravitace, a ta jí velí, aby se nastěhovala do nejnižšího bodu. Takže budete mít nateklé nohy a vztyčený penis.
- Jeden lidský plod může pohltit druhý. Ten v něm ale dál existuje a parazituje. Když lékaři tuto vzácnou abnormalitu odhalí, okamžitě zasahují. Nejčastěji se to stává u dvojčat, kdy jedno z nich v raném stádiu těhotenství „obteče“ svého sourozence. Druhý plod není sám životaschopný, a proto krátce po narození většinou umírá. Jde o tak vzácnou vadu, že je na světě evidováno pouze devadesát jedna případů.