Večer v duchu setkání ska a jazzu

Marek-Bartos

V českých klubech notoricky známá veličina, američtí New York Ska Jazz Ensemble, se zase jednou podívali do Prahy. S tímto neposedným tělesem navštívila v předvánoční neděli Lucerna Music bar česká formace podobného ražení, Green Smatroll.

Green Smatroll je velice zajímavé a talentované uskupení, které hraje přesně šest let (v Lucerně také toto výročí slavilo). Hudební smečka kolem frontmana Filipa „Kaňoura“ Kaňkovského předvedla ska obohacené o jazz a funky. Písně v ryze ska aranžmá nezaujaly zdaleka tolik, jako nápadité jazzfunkové partie, které mnohdy připomínaly živelný zvuk Pražského výběru.

Po solidním hodinovém výkonu ovšem nastpupili  New York Ska Jazz Ensemble.  Nejvýraznějším muzikantem na pódiu byl paradoxně ten nejmenší: saxofonista, flétnista, zpěvák a také lídr skupiny „Rocksteady“ Freddie Reiter. Dechovou sekci dotvářel trombón Marka Paquina, zmiňme také elektrickou kytaru Alberta Tarina a klávesy Earla Appletona. Sestavu ještě doplňovala basa a bicí.

Poslechněte si New York Ska Jazz Ensemble

Všichni členové skupiny jsou hudebními harcovníky, kteří ke svým nástrojům letitým hraním takřka přirostli. Na podkladu svižného ska rytmu se proto mohli pouštět i do náročnějších jazzových improvizací. Platilo tu totéž, co v případě jejich českých kolegů: klasické ska písně jako Love&Affection svým zvukem nijak nepřekvapily, ale skladby jazzovějšího rázu byly skutečně výborné. Zejména Freddieho příčná flétna se v takový momentech vyjímala, třeba v písní s názvem Properly. Ska se stává nebezpečně módním stylem, ale skupiny jako Green Smatroll a N.Y.S.J.E. patří k těm, které z něho dělají chytlavou a přitom chytrou hudbu.

New York Ska Jazz Ensemble a Green Smatroll
21. prosince 2008, Praha,  Lucerna Music bar

 

Témata:, ,