Trapas na Českých lvech 2017: Někdo zapomněl doručit výsledky soutěže!
Ale ne, děláme si legraci. Napadlo nás to ale jako možné vysvětlení, proč téměř ve všech kategoriích zvítězil životopisný snímek Masaryk - film, který má oficiální premiéru teprve 9. března a kromě novinářů a tvůrců jej ještě nikdo neviděl...
Čeští lvi jsou rozdáni, skleněné sošky znají své majitele a my jsme z toho trochu rozčarovaní. Na jednu stranu, koho Český lev ještě zajímá? Ale na tu druhou… V drtivé většině kategorií totiž zvítězil životopisný snímek Masaryk, který sleduje pohnutý osud syna někdejšího prezidenta a tatíčka českého národa.
Vzhledem k tomu, že film má oficiální premiéru až 9. března a zatím ho viděli jen tvůrci a novináři, pro které byla na poslední chvíli uspořádána projekce, aby se film soutěže vůbec mohl zúčastnit, nám takový výsledek přijde poněkud nešťasný.
Jako by snad někdo zodpovědný za výsledky zapomněl, že je musí určit nebo vytisknout a vložit do obálek a uvědomil si to minutu před začátkem ceremoniálu, a tak to prostě padlo na ten první film, který ho napadl. „Sakra, Pepo, tak co teď? Tak tam dej Masaryka, to se bude líbit, to je takový vlastenecký…“ Úplně to slyšíme!
Masaryk zvítězil v kategorii nejlepší zvuk, hudba, střih, masky, kostýmy, scénografie, kamera, scénář, režie i film. Zabodoval i po herecké stránce; nejlepším mužským hercem v hlavní roli se stal Karel Roden, který ztvárnil právě Jana Masaryka, za vedlejší mužskou úlohu ve stejném a zřejmě zázračném filmovém počinu si sošku odnesl Oldřich Kaiser.
Alespoň minimální zpestření večera poskytly kategorie zbývající, na které Masaryk dost dobře zaútočit nemohl. Nejlepším televizním počinem roku je po zásluze temný seriál HBO Pustina. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Klára Melíšková za film Já, Olga Hepnarová. Přímo za zpodobnění nejslavnější české vražedkyně pak trofej získala polská herečka Michalina Olszańska. Ocenění za mimořádný přínos české kinematografii se dostalo Jiřímu Bartoškovi a Evě Zaoralové, a to za Karlovarský filmový festival, nejlepším dokumentem je oceňovaný Normální autistický film.
Nakonec tak trochu litujeme, že se letos nekonal žádný falešný Jim Carrey či něco podobného. Alespoň by to do té bezbřehé nudy vneslo trochu legrace.