Top 5 nejstrašidelnějších filmů všech dob
Rádi se bojíte v kině? Nebo raději doma s mísou čerstvého popcornu v náručí? Anebo strašidelným filmům a hororům vůbec neholdujete a vyhýbáte se jim jako upír svěcené vodě? Vystoupit občas z komfortní zóny je ale určitě fajn, i když jde vlastně jen o takovou maličkost. Tak proč si neudělat takovou malou strašidelnou výzvu, když už tady máme ten Halloween? Vybrali jsme pro vás ty nejstrašidelnější filmové trháky.
Uteč (USA/Japonsko, 2017). Vsadíme se, že jste na prvním místě čekali nějakou větší klasiku, co? Tahle podívaná je ale prostě dokonalá – strašidelná, zábavná a svým lehce zvráceným způsobem vlastně i dost filosofická. Prostě vám pořádně pomotá mozkové závity. Režisér Jordan Peele se opravdu vyznamenal. Aktuální sociální problematiky jako rasismus a xenofobie byly do tohohle mysteriózního hororu zakomponovány opravdu mistrně. Tenhle biják vás prostě překvapí na všech frontách.
Tiché místo (USA, 2018). Na druhém místě se nám objevila ještě větší novinka. Začínající americký režisér John Krasinski si na filmu stihnul udělat už docela slušné jméno a vzrušující podívaná na příběh o dosud neviděných (ani ve filmu) nestvůrných stvořeních. Krasinski se zároveň postaral i o scénář a střihnul si hlavní roli. Opravdu dobře propracované drama s řadou děsivých scén.
Psycho (USA, 1960). Konečně nějaká ta stará klasa. Ano, Alfred Hitchcock bude za mistra žánru platit snad i za sto let. A my mu jeho postavení určitě upírat nechceme. Právě skoro šedesát let staré Psycho patří k naprostým vrcholům jeho četné tvorby. Anthony Perkins je jako legendární vyšinutý maniak Norman Bates naprosto nezapomenutelný a hosté jeho malého soukromého motelu na něj rozhodně nevzpomínají v dobrém. Vlastně na něj spíš nevzpomínají vůbec nijak. Proč asi? Pokud jste tuhle klasiku hororu ještě neviděli, měli byste to napravit ještě dneska večer.
Ošklivost (Velká Británie, 1965). Oscarový režisér Roman Polanski je mistrem dramatu. Ošklivost pojednává o jednom nevinně vyhlížejícím bytu v centru Londýna, kde spolu žijí dvě sestry. Každá z nich je ale naprosto jiná. Jedna z nich je silně nespolečenská a když její kotva v podobě sestry odjede s přítelem na dovolenou k moři, začnou se dít hrůzy. Psychické hrůzy. Polanski tady mistrně vykreslil mentální rozpad osobnosti mladé ženy, která v sobě prostě nemá tak úplně jasno. Tohle není horor v pravém slova smyslu, ale pokud se chcete nechat vystrašit a ještě si trochu procvičit mozkové buňky, budete nadšeni.
Neviditelný muž (USA, 1933). Viděli jste už někdy až takhle starý film? Jde o filmovou adaptaci slavné knihy H. G. Wellse, ve které vůbec poprvé zazářil dnes už legendární herec Claude Rains. Ten v roli geniálního lékaře objevuje neuvěřitelný přípravek na neviditelnost. Rozhodne se ale, že objev utají. Odjíždí do ústraní na venkov. Vše se zvrhne, když začne svou nově nabytou schopnost používat ke zločinům. A co hůř, jejich brutálnost a závažnost se vlastně neustále stupňují. Americký režisér James Whale je považován za jednoho z největších mistrů hororového žánru. I přesto, že film je starý více než osmdesát let, stále si ho může užít i současný divák. Režisér prostě přišel s nadčasovým rukopisem.