Expo 2015: Podívejte se na nejhezčí pavilony z výstavy v Miláně

karolinabranikova

Světová výstava Expo se po pěti letech vrátila do centra italské módy a designu. Přes 130 zemí z celého světa postavilo v Miláně své pavilony s enviromentální tematikou a své myšlenky tu budou prezentovat až do konce října. Pokud se ještě rozmýšlíte, kam v létě vyrazit, podívejte se, jaké skvosty přichystalo Expo 2015.

Český pavilon

Česká delegace si na Všeobecné světové výstavě Expo vždy uměla udělat dobré jméno. A jinak tomu není ani letos. I když se Česká republika přihlásila do seznamu vystavovatelů jako jedna z posledních, na náš pavilon narazíte hned u vchodu po levé straně. Odráží původní myšlenku vzniku Expa a zaměřuje se na témata vědy, objevů a patentů formou uměleckých děl současných českých tvůrců. Do 14. července proto patří pavilon Dnům české vědy, které nabídnou návštěvníkům několik přednášek a diskuzí, ale také obnovenou preméru filmu Karla Zemana Vynález zkázy.

Jedním z hlavních lákadel je expozice Laboratoř ticha, která vás zavede do dvanácti čtverečních metrů živého lesa s miniaturními kamerami, snímači pohybu a projekcemi. Centrální část pavilonu obsadil a Laboratoř života, ve které návštevníci naleznou kinetickou plastiku ze skleněných vláken společnosti Lasvit, jejímž autorem je Maxim Velčovský. Třetí část  s názvem Země příběhů a fantazie prezentuje interaktivní a hravou formou to nejlepší z cestovního ruchu, lázeňství, průmyslu i regionálních potravin. 

Bazén před Českým pavilonem. Foto: ČTK

Brazilský pavilon

Na hravost a zážitky letos vsadili Brazilci. Jejich pavilon je jedna velká a pohyblivá atrakce plná zvuků, snímačů a detektorů, které mohou návštěvníci sami ovládat. Část pavilonu je propojena několikastupňoou interkativní sítí, po které se mohou účastníci výstavy projít nad truhlíky s rostinami a ovocem. Ve venkovní části jsou umístěny kavárny, bary a restaurace, kde najete ty nejlepší pochutiny od brazilských šéfkuchařů.

Zdroj: Designboom

Pavilon Malajsie

Jihoasijský stát použil pro stravbu svého pavilonu netradiční myšlenku. Stavba je složena ze čtyř velkých semen postavených ze strukturované dřevěno konstrsukce. Semena mají znázorňovat růst a rozvoj Malajsie a reflektovat téma trvale udržitelného ekosystému potravin. Uvnitř jednoho semena se rozprostírá poklidný prales, který do italského Milána přivezl všechny vůně, barvy a chuti Malajsie. 

Foto: Swide.com

Vietnamský pavilon

Do přírodního ráje se můžete vnořit v prostředí Vietnamského pavilonu. Ústřední téma vody a lotosu představuje nejen odzbrojující krásu tamní přírody, ale i dvojí pohled na věc. Vietnam se rozhodl vyslat do světa poselství o ochraně vodních zdrojů, zachování životního prostředí a naději. Lotos – národní květina Vietnamu – znázorňuje překrásnou rostlinu, která roste z bahnitých rybníků a povznáší krásu a růst nad nepříznivé prostředí. Ústředním motivem je tak bazén s lotosovými květy, který obklopuje stavba z bambusových deštníků. Celý pavilon tak rezonuje tradiční vietnamskou kulturou, kulinářským uměním a šetrným přístupem k planetě. 

Foto: Designboom

Pavilon Dominikánské republiky

Dominikánská rpeublika se na globální problém docházejících zdrojů podívala jinou optikou. Výstavu vede rétorikou hladovějících lidé z celé zeměkoule. Je totiž jednou z mála zemí, které se podařilo splnit požadavky OSN na vymýcení chudoby a hladu ve světě před koncem druhého tisíciletí. Pavilon je tak stal studnicí rad, informací a tipů pro ostatní ( a vyspělejší) země, kterým se boj proti hladu dosud nepodařilo plně zajistit. Dominikánci jsou štědří a rádi se dělí o všechny chutě, vůně a barvy ze své domoviny. 

Foto: Expo 2015, Barbara Francoli