Tip na výlet: Objevte krásy Adršpašsko-teplických skal
Proč bychom se báli na Adršpašsko-teplické skály. Na jedno z nejoblíbenějších turistických míst tuzemska se vydávají návštěvníci již od 18. století a poutavá atmosféra skalního města a divoké přírody zajišťuje, že se sem ještě hezkých pár let budou trousit. Přidejte se i vy a objevte jednu z nejkrásnějších přírodních rezervací u nás.
Adršpašské skály
Pěší prohlídkový okruh začíná u hotelu Lesní zátiší nebo u pokladny naproti železniční zastávce a měří zhruba 4 kilometry. Ať už si zvolíte jakoukoli cestu, čeká vás plejáda skal a skalních útvarů s roztodivnými názvy jako Strážce skal, Orlí hnízdo, Indián nebo Babiččina lenoška. Cestou můžete přemýšlet, zda skály dostaly svá jména oprávněně, a případně jim vymýšlet své vlastní přezdívky. Procházkou ve skalách ale zážitky v Adršpachu rozhodně nekončí. Na své si tu totiž přijdou i milovníci vody, kteří se mohou od Velkého vodopádu vyšplhat po železných žebřících až k romantickému Jezírku a nechat se povozit místním převozníkem.
Mezi skalami Starosta a Starostová pak projdete tajuplnou soutěskou Myší díra, kterou se dostanete až k tzv. Krakonošovu piánu. Prohlídkový okruh uzavírá Skalní ozvěna, u které si mohli turisté užívat preludování na lesní rohy již od konce 18. století. Výlet končí u bývalé pískovny Lom, která je dnes zatopena spodními prameny a skýtá návštěvníkům pohled na průzračnou vodu s plujícími lodičkami.
Adršpach – pískovna. Zdroj: adrspach.cz/ Iva Ondráčková
Teplické skály
V Teplických skalách není o nic méně krásy na pohled a nachodíte na něm ještě o dva kilometry více než v Adršpašských skalách. Hlavní vstup se nachází nedaleko vlakové zastávky Teplice nad Metují – Skály, ale do skal se dostanete také z obce přes Záboř od Janovic nebo Bischofsteinu. Teplické skály nabídnou svým návštěvníkům procházku mezi divočejšími a souvislejšími skalními stěnami než v Adršpachu a také tu nenarazíte na turistické fronty v soutěskách, zato se budete muset připravit na náročnější terén.
Na okruhu, který provází modré turistické značení, budete procházet skalní kaple, jejíž stěny v některých místech přesahují 70 metrů. Cesta vás povede kolmo nahoru kolem Amfiteátru až k nejvyššímu místu Teplických skal – průchodu zvanému Slon a Sova. Sestupem do Anenského údolí se pak dostanete až k masivu Sibiř, na jehož povrchu můžete i v některých letních měsících spatřit stopy sněhu. A dostáváte se do Vlčí rokle, která spojuje Teplické a Adršpašské skály. A protože zakoupená vstupenka platí i na přilehlé skalní město, nic vám nebrání v tom, abyste si příjemnou procházku ještě o něco prodloužili.
Chrámová stěna v Teplických skalách. Zdroj: skaly-adrspach.cz