Tipy na aktivní výlet: Lezecké trasy pro začátečníky i ošlehané horolezce

karolinabranikova

Pokud je vám strach z výšek cizí a rádi se občas odlepíte od země, pak můžete využít naše tři tipy na výlet. Tentokrát se vydáme zdolávat umělé i přírodní skály a skalní stezky a napumpujeme si do žil trochu adrenalinu. Horolezcům zdar!

Lezecké centrum SmíchOFF

Kde: Praha

Obtížnost: Od začátečníků po profíky

Než si naostro vyšlápnete vstříc směrem k strmým skalním stěnám, je třeba trochu potrénovat na umělém základu. Jedno z největších lezeckých center (dost možná největší) u nás se nachází na pražském Smíchově. Centrum SmíchOff nabízí přes 2000 mstěn k lezení a na nejvyšším místě se můžete těšit pohledem z patnácti a půl metru. Přes 300 různých cest si můžete užít na podloží pokrytém pískem, které simuluje reálnou skálu. Díky rozmezí od 2 do 10 UIAA (stupně obtížnosti) se tu vyřádí všichni od horolezeckých začátečníků v plenkách (nebo spíš v sedácích) po zkušené lezce. Výhodou stěny je hlavně vysoká variabilita. Takže pokud se neřadíte do gangu akrofobiků a výšky vám nejsou cizí, oblékněte si svůj první sedák třeba s jedním z místních instruktorů a hurá nahoru!

Držet se zuby nehty. Zdroj: Facebook Lezecké centrum SmíchOFF

Šilinkův důl – (skoro) via ferrata

Kde: Šilinkův dvůr

Obtížnost: mini ferratu hravě zvládnou děti i amatérští turisté / horolezci

Lézt nemusíte jen po příkrých stěnách, začít můžete i na tzv. ferratách – zajištěných cestách, které se klikatí nesnadným horským terénem. A právě Šilinkův důl je jednou z nejpřívětivějších ferrat. Někteří ošlehaní horolezci ji dokonce ani za ferratu nepovařují, ale nám bude pro začátek bohatě stačit. 

Šilinkův důl se nachází v Přírodním parku Údolí Krounky a Novohradky a dovede vás do něj červená stezka z malé vesničky Kutřín nebo delší pětikilometrová cesta z České Rybné. Mini ferratu erratu najdete jednoduše. Divoké a klikatící se cestičky se najednou prostě ztratí a před vámi se objeví skála spoutaná řetězy a žebříky jako zlý obr. Spíš než k horolezení se dá Šilikův důl přirovnat k opičí dráze, ale lepší zpestření slunečného letního či podzimního víkendu si snad ani nemůžete přát. Žebříky střídají lanové přechody nad korytem řeky a cestu hravě zvládnou i (zajištěné děti). 

Co je via ferrata? Zajištěná cesta (nazývaná také jako feráta, podle italského označení Via Ferrata, časté je také německé označení klettersteig) je cesta v náročném horském terénu, která je vybavená jisticími fixními lany, železnými stupačkami, případně dalšími umělými pomůckami. Cílem takových úprav je zvýšení bezpečnosti procházejících osob a zpřístupnění terénu i návštěvníkům, kteří nemají zkušenosti s náročnými horolezeckými výstupy.

Čertovy skály

Kde: Valašsko

Obtížnost: pokročilí a zkušení horolezci

Nedaleko obce Lideško ve Zlínském kraji se tyčí jeden z tuzemských horolezeckých skvostů – Čertovy skály. Jsou tvořeny ze 150 metrů dlouhé skalní bariéry a výška stěn se pohybuje od patnácti do pětadvaceti metrů. Přes sto vyznačených a zajištěných cest zaručí, že se na tvrdém pískovci rozhodně nebudete nudit. Sklon stěn se v průměru pohybuje 70 – 80 stupňů a Čertovky jsou považovány za jednu z nejtěžších horolezeckých oblastí Moravy. Nebezpečí nepředstavuje jen samotný charakter skal, ale také ostré hrany, na které si budete muset při krkolomném drápání dát pozor.

I přesto se tu ale najde několik cest vhodných pro nováčky pod odborným dozorem. Vrcholky Hladká, Čertova stěna, Plochá a Kolébka jsou chráněným přírodním útvarem, který zatím odolává víkendovým nájezdům horolezeckých tlup. Díky dlouhé horolezecké historii tady na vás ale čeká dobré jištění od kolegů. K Čertovkám se pohodlně dostanete autem po silnici č. 57 nebo vláčkem do Všenor a odtud pěšky po žluté.