Sting, Stewart, Adams zpívají pro dobrou věc. Změní aspoň trochu svět?


Mají velký hlas, velkou slávu, ale také velké srdce. Řeč je o hudebnících, kteří se neutápějí v bohatství, ale dělí se o něj s těmi potřebnými. Pro dobrou věc si za pár dní zazpívá třeba Sting nebo Rod Steward. Joss Stone a Mick Jagger spolu dokonce natočí skladbu, která vyjde u příležitosti Dne míru. Kteří další umělci svojí tvorbou pomáhají druhým?

Rocker Sting bude 25. května hlavní hvězdou benefičního koncertu pro ochrnutého chlapce, kterého nešťastně zasáhla zbloudilá kulka. O dva týdny dříve proběhne v Londýně známý Motýlí ples, na němž celebrity dobrovolně přispějí na nemocné a postižené děti. O ústřední hudební show se zde postará britský zpěvák Rod Stewart.

Poslechněte si Roda Stewarta

Muzikou pro dobrý skutek
I jiní muzikanti se v minulosti činili. Green Day věnovali na pomoc obětem Tsunami honoráře za prodej singlu Boulevard Of Broken Dreams na iTunes. Bryan Adams nahrál benefiční nahrávky pro Etiopii, organizaci Greenpeace, a celé album On a Day Like Today (1998) věnoval na podporu sloních rezervací. Zpěvačka Cyndi Lauper dokonce zorganizovala dnes již každoroční koncertní šňůru po USA True Colors. Podporuje tím boj za rovnoprávnost bez ohledu na lidskou sexualitu.

Poslechněte si Cyndi Lauper

http://www.youtube.com/watch?v=tbZDjnWtK1A&feature=related

Tři koncerty, které chtěly změnit svět
Jako obří jukebox zafungoval nezapomenutelný rockový koncert Live Aid v červenci 1985. Účelem akce bylo získat finance na potlačení hladomoru v Etiopii. Během hudebních vystoupení v Londýně, Filadelfii, Německu a Austrálii se vybralo neuvěřitelných 280 miliónů dolarů. Na pódiu vystoupili třeba Queen, Black Sabbath, Sting, Duran Duran nebo Elton John. Dosud nejmasovější akce v rámci benefičních koncertů pak proběhla pod názvem Live 8 v červnu roku 2005. Série koncertů na různých místech světa předcházela summitu skupiny G8 ve Skotsku. Akce naléhavě vyzývala politiky k boji s chudobou. Na koncertech Live 8  vystoupilo 1400 hudebníků, například Madonna, Robbie Williams, Mariah Carey, Pink Floyd, U2 nebo R.E.M. Odhaduje se, že celou show sledovaly tři biliony diváků! Další globální koncert. Live Earth, inspirovaný svými dvěma předchůdci, proběhl dva roky nato na podporu boje proti klimatickým změnám.

Poslechněte si Mariah Carey

Nepotřebné věci? Vydražit
Hvězdy nemusí jen zpívat, aby vydělaly peníze. Stačí otevřít svůj šatník, vyřadit některé kusy oblečení a ty pak vydražit. Své o tom ví zpěvačka Avril Lavigne, jejíž pár bot se prodal v přepočtu za 20 tisíc korun. Hudebníci dražením osobních věcí pomáhají různým organizacím. Zpěvák Jon Bon Jovi spolupracuje s nadací ProjectHOME, která zajišťuje přístřeší lidem bez domova. Britská kapela Coldplay věnovala vydražené peníze organizaci podporující prevenci rakoviny. Vskutku netradiční věc vydražila nejkrásnější žena za piánem Alicia Keys. V aukci, jejíž výtěžek putoval na nadaci Keep A Child Alive, nabídla vlastní soukromý koncert! Ten se běžně u hvězd jejího formátu pohybuje v řádech sta tisíc dolarů.

Poslechněte si Coldplay

Kromě velkého hlasu a velké slávy mají zmínění muzikanti také velkou moc. Když jí využijí správným způsobem, mohou pomoci změnit svět k lepšímu. Byť jen o malý krůček.