Sportovkyně, které vytřely zrak mužským kolegům
Po dlouhá pokolení byly sportovní úspěchy a rekordy dominantou mužského pohlaví. Kulturní i dobové stereotypy ženy zkrátka postavily někam jinam. Dnes je ale už vše jinak. Hnutí za genderovou rovnoprávnost jsou po celém světě v rozpuku sil a oprávněně. Ženy jsou stejně dobré jako muži. A často i lepší. Pojďme se podívat na několik rekordmanek, které své mužské protějšky nechali na sportovních kláních daleko za sebou.
Serena Williams
Serena je bezpochyby nejslavnější sportovkyně současnosti. Serena Williams posledních dvacet let mění historii světového tenisu a na kontě má nespočet vítězství z těch nejzásadnějších šampionátů. Poprvé se na mezinárodní scéně objevila v roce 1998. Dnes má mimo jiné na kontě čtyři zlaté olympijské medaile a její úspěch se stal vzorem pro statisíce aspirujících šampionek po celém světě. Její starší sestra Venus je rovněž velmi úspěšnou teniskou – v dětství je obě trénoval jejich otec se ženou. Právě nástup sester Williamsových podle mnohých odborníků znamenal pro tenis příchod úplně nové svěží éry.
Maria Šarapovová
Ruská tenistka je další velkou hvězdou tohoto sportu. Na londýnských hrách olympijských si v roce 2012 vybojovala stříbrnou medaili a dlouhých 21 týdnů strávila jako světová jednička ve dvouhře. Stejně jako Serenino je i Mariino jméno lukrativní obchodní značkou. Krom celé řádky dobře placených sponzoringů vydala v roce 2017 autobiografickou knihu – Unstoppable: My Life So Far (Nezastavitelná: Můj dosavadní život). Odborníci se často domnívají, že Maria už má velké sportovní úspěchy nejspíš za sebou; ať už to ale dopadne jakkoli, na poli byznysu o ní jistě ještě mnohokrát uslyšíme.
Katie Ledecká
Olympijská vítězka je často považována za nejlepší plavkyni na scéně. Po dědečkovi má české kořeny, ona sama je ovšem každým coulem Američankou. Je jí teprve jedenadvacet let, vypadá to ale, že brzy nahradí Michaela Phelpse na pozici globální ikony plaveckého sportu. V pouhých osmnácti letech se stala držitelkou hned pěti zlatých medailí a od té doby nepřestala lámat jeden rekord za druhým. V první polovině loňského roku například posunula na trati 1 500 metrů svůj vlastní světový rekord z roku 2015 o celých pět vteřin – na neuvěřitelných 15:20,48 sekund. Máme být na co hrdi (i když samozřejmě přes pár generací)!
Saina Nehwal
Indická přebornice v badmintonu vyhrála své první mistrovství světa v roce 2008 – tehdy šlo ještě o juniorskou soutěž. Dodnes má za sebou tři účasti na olympijských hrách a už navždy bude tou, která přinesla vůbec první olympijskou medaili pro indický badminton. V roce 2016 se stala hrdou držitelkou vyznamenání Padma Bhušan, třetího nejvyššího, jaké v Indii můžete získat.
Alex Morgan
Evropský fotbal neboli kopaná je nejvíc mužskou záležitostí, kterou si snad vůbec dovedete představit. Alex Morgan je ale jeho největší ženskou hvězdou v USA. V roce 2012 se stala majitelkou zlaté olympijské medaile a díky rekordním dvaceti gólům a dalším dvaceti asistencím byla během jednoho roku jmenována Americkou fotbalistkou roku. V roce 2016 získala také symbolický klíč od svého rodného města Diamond Bar v Kalifornii.