Spisovatelé, kteří žili nezřízeným životem
O tom, že bohémským životem poměrně běžně žijí hudebníci, slýcháme poměrně často. U spisovatelů to ale zase až takovou klasikou není. Stále ale najdeme v literární historii jména, která se zapsala do historie nezapomenutelnými knihami a povídkami a zároveň svůj život pojali opravdu hodně svébytně. Taková generace beatníků by mohla vyprávět. Drogy, alkohol a nezřízená láska – to byl často jejich denní chleba. Nebudeme chodit kolem horké kaše, šlo vlastně o takový rokenrol na stránkách legendárních děl.
Charles Bukowski
Charles Bukowski je asi nejznámějším příkladem zhýralého spisovatele obecně. Narodil se v roce 1920 v Německu, většinu svého života ale prožil v Americe. Jeho literární styl je neuvěřitelně čtivý, kousavý a samozřejmě – pro mnohé čtenáře (a především čtenářky) doslova nechutný. Charlie se s tím zkrátka nemazal a jeho příběhy jsou plné lehkých žen, alkoholu, a ne právě ustálené pracovní morálky. Bukowski za svého života příliš oceněn nebyl a často jen tak tak přežíval. Více než za jeho života ho čtenáři paradoxně docenili až po jeho smrti v roce 1994. Dnes jsou jeho díla stále velmi populární a často je přiřazován právě do generace beatníků. On sám ale toto značení odmítal.
Jack Kerouac
Tenhle americký prozaik patřil de facto k zakladatelům beat generation. Je autorem slavných knih jako Maloměsto, velkoměsto nebo Na cestě, populární je ale také jeho poezie. Byl to právě Kerouac, kdo do velké míry definoval prototyp spisovatele s tím stále omílaným nezřízeným životem. I když zemřel už v roce 1969, jeho dílo má stále co říci i současnému čtenáři. Tedy alespoň pokud občas rádi vypadnete ze světa plného wi-fi a pustíte se do fantazírování o cestách do dalekých krajin a lehkovážného protloukání životem.
William Seward Burroughs
Pokud patříte mezi trošku otrlejší povahy, určitě dejte šanci dílu tohoto beatníka. Život amerického spisovatele byl opravdu pestrý – z Harvardu se dostal až do velkých problémů s drogami a jeho slavné knihy jako Feťák nebo Nahý oběd dodnes patří ke zlatému fondu alternativního proudu literatury. Ve své tvorbě vždy velmi otevřeně experimentoval a na kontě má i další rekord. Jeho jméno je zatím poslední na seznamu dnes již zesnulých spisovatelů, kterým hrozil zákaz posmrtného vydávání jejich díla.
Ken Kesey
Americký spisovatel se narodil v roce 1935 v Coloradu a jeho dílo je občas přiřazováno k beatníkům, jindy zase k hnutí hippies, které udávalo rytmus šedesátých let. Ken Kesey je každopádně představitelem literárního surrealismu a jeho knihy jako Vyhoďme ho z kola ven nebo Tak mě někdy nenapadá jsou plné podivných experimentů, které tehdy mezi autory rozhodně nepředstavovalo nic, co by zavánělo hlavním proudem. Právě jeho slavný román Vyhoďme ho z kola ven (1962) byl později zpracován i do podoby divadelní hry. Kesey dnes už není tolik vyhledávaným autorem, jeho tvorba je ale pro současné čtenáře stále velmi zajímavá. Hodnoty, které ve svých knihách nastavil, nám umožňují podívat se na současné dění ve světě zase trochu novým pohledem. Během svého života totiž Kesey zcela otevřeně zkoumal účinky LSD a dalších halucinogenů.