Silvestr vs. zvířata: Proč je pro ně konec roku kritický a někdy je stojí i život?

Paga

S koncem roku jsou spojené bujaré oslavy. Ty bohužel doprovází i randál a obloha plná světel. Ano, řeč je o ohňostrojích. Přemýšleli jste někdy nad tím, co zvířatům taková zábava způsobuje?

Ohňostroje pocházejí z Číny. Lidé pomocí hlasitých zvuků a světel zaháněli zlé duchy a přivolávali si do života štěstí a blahobyt. Avšak pochybujeme, že tady v Evropě holdujeme pyrotechnice právě z těchto důvodů. Chceme prostě plnou oblohu světýlek. Jenže zvířata to stojí příšerné nervy a mnohdy i život.

Jak se na silvestra mají psi a kočky?

To, že vás spokojený pejsek nebo kočička na Silvestra nijak nereagují a stráví ho na pohodu spící v pelíšku, ještě neznamená, že na tom jsou všichni domácí mazlíčci stejně. Citlivější pejsci a kočky nechápou, že lidé venku pouští rachejtle. Mají vážné obavy, že jim jde o život.

Všechny ty nárazové a hlasité zvuky a blikající světla děsí některé psy a kočky smrti. Opravdu potřebujete i tři hodiny po půlnoci stát na balkóně s bednou rachejtlí a dělobuchů? Pokud ano, dávejte si prosíme pozor alespoň na ulicích. Obzvlášť házíte-li petardy už přes den. Jakmile se pes i kočka leknou, okamžitě zahajují panický útěk.

Co dělat?

  • Dobrá schovka. Pokud jste zjistili, že váš pes z útulku nebo štěně mají strach z ohňostroje, připravte mu místo, kam se může schovat. Často si sami psi nebo kočky zvolí koupelnu nebo záchod. Dejte jim tam pelíšek, vodu a buďte s nimi, dokud strach nepoleví.
  • Venčení. Jděte přes den se psem na pořádnou procházku (nejlépe mimo civilizaci) a pořádně ho unavte. Na poslední čůrání se vydejte už někdy kolem deváté a desáté hodiny. Pak už dům se psem neopouštějte. Pokud budete přes den venčit ve městě, ať vás ani nenapadne pouštět psa z vodítka! Někteří experti nemají nic lepšího na práci než chodit po venku a střílet rachejtle už deset hodin před půlnocí.
  • Závěsy. Pokud máte tu možnost, zatáhněte žaluzie a závěsy. I když půjde slyšet, že se venku něco děje, alespoň to nepůjde vidět.
  • Protistresová vesta. Pořiďte psovi vestu. Ta pevně, ale bezbolestně objímá psa a dodává mu tak pocit bezpečí. Ne na všechny psy to funguje, ale za zkoušku to určitě stojí.
  • Návštěva veterináře. Pokud má váš pes opravdu velké problémy, na Silvestra ho na veterinu nevezte. Ale na příští rok se dobře připravte. Poraďte se s veterinářem o vhodných uklidňovacích lécích a usnadněte tak psovi přežití konce roku.

Zvířata v divoké přírodě jsou na tom ještě hůř

Obří ohňostroj v centru Prahy nebo Brna je sice krásný, ale zamysleli jste se někdy nad tím, co způsobuje divokým zvířatům? Ptáci (labutě, holubi…) jsou hlukem a světly dezorientovaní. Kvůli tomu snadno narazí do elektrického vedení trolejí, stromu nebo tramvaje a silvestrovskou noc nepřežijí. Ptáci, kteří takto umřou, mohou mít mladé, ke kterým se už nevrátí s potravou, a ti pak zemřou taky. Když zbytky pyrotechniky padají do vody, utíkají z nich jedovaté plyny, které ubližují rybám i vodním ptákům.

V lese je o silvestrovské noci taky „veselo“. Pro srnky, veverky i prasata je noc klidným obdobím, kdy mají od nás lidí aspoň pár hodin pokoj. Když se spustí ohňostroje, zvířata jsou stresovaná a zmateně opustí svá teritoria a už nikdy nenajdou cestu nazpět, nebo se stanou obětí predátora. Obzvlášť pro mláďata je tato noc kritická.

Například veverky v šesti až osmi týdnech ještě potřebují mteřské mléko, ale taky už se pohybují poblíž pelíšku maminky. Jakmile začne randál, dají se na zběsilý úprk. Když je po všem, jsou samy a odkázány na smrt.

Nejinak jsou na tom i hospodářská zvířata. Na malých farmách i ve velkochovech zažívají ukrutný strach, protože nemají kam útect a schovat se. Bojí se tedy po celý čas o holý život.

Opravdu potřebujete všechny ty světýlka a randál? Nemyslíme si.