Video: Zkusili jsme si virtuální realitu a vyjeli do 60metrové výšky
Fandíte virtuální realitě a vizuálním efektům? Pak si nemůžete nechat ujít naši návštěvu ve studiu, kde takové projekty vznikají.
Digitální produkce a virtuální realita nejsou dobré jenom pro počítačové hry. Zjednodušují lidem práci ve stavebnictví, pomáhají ve zdravotnictví a umožňují 3D modelování online (například v IKEA VR katalogu). Byli jsme se podívat ve studiu virtuální reality, mluvili s autory VR brýlí a zkusili si, jaké to je vyjet do šedesátimetrové výšky.
Zkouška
Nasadila jsem si brýle. Kolem mě se rozkrylo centrum středně rušného města. Zatím co v „naší“ realitě jsem stála na rovné zemi v zeleném rohu místnosti, v té virtuální jsem byla na železné plošině. Ta začala pomalu stoupat. Pár metrů nad zemí mě nemohlo rozhodit. Ale s prudším stoupáním mě přepadla úzkost.
Všimla jsem si přístroje s displejem po pravé ruce. Zobrazoval metry nad zemí a mně se začalo dělat špatně. Nad třicet metrů už jsem opakovala nahlas sama k sobě: „Tohle se neděje. Tohle není skutečnost. Jsi kousek od Letné. Klid.“
Nad čtyřicet jsem měla tendenci přilepit se k zemi a čekat, jestli přežiju. Moc tomu nepomohla ani slova obsluhy virtuálních brýlí: „Hlavně teď nedělejte krok dopředu, jinak se vám udělá strašně špatně.“ Fajn, říkám si, jsem ve virtuální pasti, v technologické kleci a více než padesát metrů nad zemí neexistujícího města. Pak začala plošina klesat. Uf!
Rozhovor
Potom jsme vyzpovídali zakladatelku studia Gabrielu Teissing, která nám řekla, jaké to je být ženou v chlapském oboru, co je podle ní největší hrozba moderních technologiích i kam se bude jejich vývoj ubírat. Podívejte se na náš rozhovor: