Proč nebydlet s chlapem hned první rok vztahu?
Touha po sdílení společné domácnosti je v začátcích vztahu často velká. Chcete být spolu co nejčastěji a stejně neustále přespáváte v jeho nebo vašem bytě. Tak si říkáte, proč se prostě nesestěhovat a neužívat si jeden druhého každý den? Brzké spolubydlení ale přináší také řadu nevýhod. Před tímto důležitým rozhodnutím je potřeba podniknout pár důležitých kroků, abyste se vyhnuli zbytečným sporům. Které to jsou?
- Dokončete nejdříve školu. Jste oba dva nebo je alespoň jeden z vás stále na vysoké? Studium může být často překážkou. A to právě proto, že při škole nezbývá dost času na práci, kvůli čemuž nemáte peníze a stáváte se na svém protějšku závislými, pokud pracuje pouze on. Navíc byste si mohli lézt na nervy. Každá škola má zkouškové jindy a představte si situaci, kdy chcete mít klid na učení a váš drahý má chuť na party a pak se to celé otočí. Raději o společném bydlení uvažujte až po státnicích a až se usadíte v práci a budete mít oba stabilní příjem.
- Projděte si fází vystřízlivění. Prvotní zamilovanost může trvat až jeden rok. Je to období, kdy vám připadá všechno dokonalé a růžové. Po ní přichází z hlediska přirozeného vývoje vztahu fáze vystřízlivění. A to je právě moment, kdy dojde na pomyslné lámání chleba. Hormony, které vaše tělo produkuje ve fázi zamilovanosti, postupně ubírají na síle a vám se tak začne vyjevovat realita taková, jaká skutečně je. V takovou chvíli si začnete všímat partnerových nedostatků a může nastat první partnerská krize, která prokáže, zda to spolu myslíte opravdu vážně.
- Buďte si vzácní. Kdy jindy, než právě na začátku vztahu prožívat chvíle, kdy jste si vzájemně vzácní? Přesně o takové momenty, kdy se jeden na druhého neskutečně těšíte, přemýšlíte, co váš miláček dělá, a chybí vám, se po společném sestěhování ochudíte. Pak už budete vyhledávat chvíle, kdy zmizíte na víkend s kamarádkou nebo odjede vaše drahá polovička na služební cestu. Tak není důvod někam spěchat.
- Naučte ho samostatnosti. Bydlel váš drahý doposud s rodiči a teď už nahlas uvažuje o společném bydlení s vámi? Pozor na to! Muži snadno zpohodlní a tak by mu samozřejmě vyhovovalo, kdybyste ho obletovala jako jeho maminka. Přijměte to oba trochu jako zkoušku. Řekněte mu, že by bylo prima, kdyby se od rodičů odstěhoval, abyste měli také trochu toho soukromí, ale vy se spolubydlení s kamarádkou rozhodně nevzdávejte. Jen ho nechte, aby si pronajal byt nebo se dohodl s kamarádem a aby se o sebe naučil starat. Uvidíte, že mu to hodně prospěje a o to pak bude lepším „spolubydlícím“ pro vás.
- Otestujte se. Jak nejlépe poznat, že je čas na společné bydlení? Vyzkoušejte si to nanečisto. Vyrazte spolu sami někam na dovolenou, kde si pronajmete byt nebo apartmá a kde se budete muset starat o společnou domácnost. To by mělo vaši připravenost na další fázi vztahu trochu prověřit. Vyzkoušíte si, zda jste vůbec schopni vzájemné harmonie, koordinace domácnosti a úkolů, které je potřeba splnit, a potom uznáte sami, jestli už opravdu nastal čas na sestěhování, nebo bude potřeba na něčem ještě trochu zapracovat.