Prince v Montreux: dech beroucí výlet do hudebního nebe
Prince Rogers Nelson stihl za svou třicetiletou kariéru prodat miliony desek, naučil se hrát na všechny nástroje ve studiu, opakovaně dobyl hitparády po celém světě, vydal celkem 40 hudebních alb a materiál na dalších 40 se mu válí v šuplíku v jeho studiích v Paisley Parku. O víkendu si odskočil na festival do švýcarského Montreux zahrát si trochu jazzu.
Prince jako hlavní hvězda jazz-festivalu? V polovině 80. let, kdy „Roger“ hopkal po pódiu do půl těla nahatý, pěl lascivní písně a vrhal slizké pohledy do kamery, by tato informace pobavila nejednoho jazzového fandu či muzikanta. Letos se nikdo nesmál a lístky na oba koncerty, které Prince v Montreux během jediného večera odehrál, zmizely během osmi minut.
Kapela i publikum poslouchali svého dirigenta na slovo
Publikum, jehož věkový průměr osciloval mezi 25 a 40 lety, zaplnilo Auditorium Stravinski do posledního místa a vytvořilo dokonalou hudbychtivou mačkanici. V půl osmé večer prořízl nedočkavé štěbetání sálu charismatický hlas. Prince, tou dobou nejspíš ještě v šatně, představil do mikrofonu svou doprovodnou kapelu, která během jeho slov nastoupila na jeviště a spustila úvodní pecku When I lay my hands on U… Mr. Purple zakončil své mluvené intro suverénním: „…and my name is Prince“. A v elegantním červeném obleku a botách na fosforeskujících podpatcích konečně vkročil na pódium.
Následujících 90 minut pak nelze popsat jinak než jako dech beroucí výlet do hudebního nebe. Hned druhou písní Little Red Corvette si Prince odškrtl kolonku „odehrát provařený hit“ a ve zbytku večera se už na vkus většinového posluchače absolutně neohlížel.
Poslechněte si píseň Little Red Corvette
http://www.youtube.com/watch?v=VQGWxyeSXJ0&feature=fvw
Hrál převážně málo známé písničky z nejrůznějších koutů svých desek a kariéry. Společně s doprovodnými muzikanty šil s kapelou starým kouskům nové aranžérské hávy a vše balili do jednotícího jazzového feelingu. V písni Willing and Able z alba Diamonds & Pearls přizval Prince obecenstvo do hry a nechal ho skandovat refrén. V subtilní baladě I love you, but I don´t trust you anymore odložil svého červeného Stratocastera a plně soustředěn na zpěv vykresloval do harmonie písně vokální kudrlinky. Našlápnutá She spoke 2 me zvedla na nohy i ty, kteří si dopřáli drahá místa k sezení na balkóně. Kapela i publikum poslouchali svého dirigenta na slovo. Stačilo gesto směrem k muzikantům a ti s naprostou samozřejmostí přestali hrát nebo se naopak pouštěli do famózních sól, které diváci odměňovali dlouhými potlesky. V závěru nemohla chybět Nothing Compares 2U, modlitba všech nešťastně zamilovaných, kterou Prince napsal pro Sinead O´Connor.
Prince si Montreux naprosto podmanil
Druhý koncert, který začal ve stejném sále o tři hodiny později, se nesl v rockovějším duchu. Coververze Spanish Castle Magic Jimiho Hendrixe a All Shook Up Elvise Presleyho daly vyniknout Princově hře na kytaru. Následoval návrat k jazzovějším náladám, a tak zazněla i jediná věc z poslední desky Lotusflow3r, skladba Love like Jazz. Rocková vypalovačka Peach pak přivedla do varu i poslední zdrženlivé diváky. Montreux leželo Princovi u podpatků. Závěrečný přídavek, hymna Purple rain, posloužila jako dokonalá katarze jediné letošní Prince show v Evropě.
Poslechněte si starší vystoupení s písní Peach
http://www.youtube.com/watch?v=QYd9Ca1BYeY
Koncert se natáčel na sedm kamer a je tedy šance, že vyjde na DVD. Obrazovou kvalitou si ale nejsem zcela jistý. Kameraman přede mnou totiž většinu koncertu prokřepčil.
Prince
18. července 2009, Montreux Jazz Festival