Novinka na trhu: Svítící obleček do tmy
BESIP vysílá jasný SIGNÁL: „Buďte vidět!“ V rámci čtvrtého ročníku Signalfestivalu chce upozornit na význam používání reflexních prvků a ukázat nový trend viditelnosti chodců. Na Ovocném trhu v Praze tak po čtyři dny doslova rozsvítí lidské bytosti.
„Je důležité nejen vidět, ale také být viděn. Zvláště pro chodce jako nejzranitelnější účastníky v našem provozu. Pro návštěvníky našeho BESIP Pointu tedy budeme mít připraveny reflexní pásky jako základní bezpečnostní prvek viditelnosti. Chceme také ukázat, jak může být oblečení s reflexními prvky nejen funkční, ale že i dobře vypadá. Proto jsme připravili návrh kolekce sportovního oblečení pro ženy, představíme i další způsoby používání reflexních materiálů, především u dětí,“ říká k účasti na ojedinělém festivalu Martin Farář, šéf BESIP a dodává:
„Protože jde o festival světla, ukážeme také budoucnost viditelnosti chodců. Spojili jsme se s Technickou univerzitou v Liberci, kde patentovali unikátní využití nanotechnologie k nasvícení nejrůznějších předmětů, včetně oblečení. Zatímco jiní rozsvítí nejrůznější objekty, naši prezentaci osvítí lidé a figuríny ve svítícím oblečení.“
BESIP ve spolupráci s “Dopravní jedničkou“ multimediálního domu Lagardere Active ČR připravil expozici na Ovocném trhu v Praze, jejímž základem budou reflexní prvky, od jejich užití na oblečení až po stále populárnější reflexní pásky. Atraktivní částí expozice a jakýmsi pohledem do budoucnosti, bude užití aktivního světla na oblečení. K vidění budou unikátní modely šatů slovenské návrhářky Zuzany Hrubošové, která použila svítící prvky na dámské šaty a doplňky, ale také použití této technologie v nedaleké budoucnosti: od výstražných vest přes oblečení záchranářů až po doplňky pro sportovce.
Bezpečnostní hlídky BESIPu budou také součástí festivalu a budou ve výrazném svítícím oblečení pomáhat zajistit bezpečnost lidí putujících po trase festivalu. „Díky spolupráci s univerzitou a firmou, která má na starosti komerční využití patentu, jsme mezi prvními získali finální prototypy vest, které nejenže splňují všechny parametry, pokud jde o užití reflexních materiálů, ale navíc jsou vybaveny svítícími prvky. To dodává viditelnosti chodců zcela nový rozměr,“ dodává Martin Farář.
„Důležité ale je ZDŮRAZNIT, že takové oblečení vyžaduje aktivní zdroj, a pro viditelnost chodců je něčím navíc. Ze zákona musí být chodec mimo obec za snížené viditelnosti vybaven reflexními prvky a jakékoliv světlo, i sebelépe aplikované a viditelné není dostačující. Vždy musí být užito v kombinaci s reflexním materiálem, právě pro případy, kdy světlu dojde energie,“ říká dále.
Dodejme, že od 20. února letošní roku platí novela zákona, která jednoznačně stanovuje chodcům mimo obec povinnost mít na sobě za snížené viditelnosti reflexní prvky, které jsou viditelné pro všechny ostatní účastníky silničního provozu, tedy zpředu, zezadu i z boku. V tomto sychravém období je třeba připomenout, že snížená viditelnost není pouze doba od západu slunce po jeho východ, ale i mlha, hustý déšť nebo sněžení, tedy reflexní prvky jsou povinné za těchto podmínek i v denní dobu.
Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.