Nespoutaný Django: Černý muž pod bičem otrokáře žil. A pak přišel Tarantino
Vypadá to, že leden je v českých kinech ve znamení tématu otrokářství. Zatímco Steven Spielberg to vzal v historickém dramatu Lincoln akademicky a národopisně, Quentin Tarantino je smířlivého přemítání nad třináctým dodatkem americké ústavy dalek. Filosofie Djanga? Ukřivdil jsi mi, tak za to zaplatíš. Tarantino se vrací s plnou parádou.
Příběh filmu Nespoutaného Djanga začíná v momentě, kdy bývalý dentista, toho času lovec hlav dr. King Schultz (Christoph Waltz), využije k dopadení hledaných trestanců černošského otroka Djanga (Jamie Foxx). A protože se v akci osvědčí, nabídne mu následně i spolupráci trvalejšího charakteru.
Django, už jako svobodný a „nespoutaný“ muž, nabídku přijme, i když ho k tomu vedou hlavně osobní důvody – jeho žena Broomhilda, otrokyně na plantážích despotického Calvina Candieho (Leonardo DiCaprio), kam se dvojice pod záminkou obchodu vydá ji zachránit.
Jestli bychom v současné tvorbě režiséra Quentina Tarantina chtěli vysledovat nějaký trend, pak jde o tematizování historie. V Hanebných panchartech obrátil dějiny vzhůru nohama, když na cucky rozstřílel Adolfa Hitlera, a i když v Nespoutaném Djangovi tyto facky oficiálním dějinám nejsou tak fatální, pár se jich najde; už třeba jen fakt, že hlavním hrdinou je černý otrok, který jezdí na koni, obléká se, jak se mu zlíbí, a dostává peníze za to, že střílí bělošskou chátru. Co by na to řekl třeba takový Kunta Kinte ze seriálu Kořeny, o něco realističtějšího zobrazení postavení černochů za otrokářství?
Nespoutaný Django je otevřenou oslavou černošského povstání proti útlaku a ani na vteřinu nenabízí pochybnosti o Tarantinově postoji k této otázce. Rasismus zkrátka dostává od Djanga a jeho přátel slušnou nakládačku. Ku Klux Klan je tu v nezapomenutelné, skoro až sitkomově vystavěné scéně zobrazen jako banda pitomců ve špatně padnoucích bílých prostěradlech, bílí plantážníci jako zvrhlí despoti a možná nejpovedenější vtípek přijde s příchodem nejrasističtějšího člověka ve filmu – černošského sluhy Samuela L. Jacksona, kterého se naučíte milovat a nenávidět přesně pět vteřin poté, co se objeví na plátně.
Dobře k sobě ale pasuje celý herecký ansámbl. Nejvýraznější postavou se už tradičně stává Christoph Waltz (aktuálně držitel Zlatého glóbu za tuto roli). Tarantinovy repliky podává s nonšalancí sobě vlastní, a tím dost často zastiňuje i jinak přesného Jamieho Foxxe v roli Djanga. S příchodem Leonarda DiCapria sice tempo filmu o něco zvolní a „stolovačky“ (konverzačky u stolu) nestrhnou tolik jako u Panchartů, nicméně i tak je jeho nasazení obdivuhodné.
Na Djangovi je toho zkrátka k obdivování hodně. Ať už je to scénář s vybroušenými dialogy (aktuálně oceněný Zlatým glóbem), vizuální stránka s několika efektními nápady nebo hudební dramaturgie; Tarantino znovu dokazuje, že je to ten nejlepší filmový DJ na světě, schopný kombinovat hudbu Ennia Morriconeho s Jamesem Brownem, 2Pacem nebo Johnem Legendem. Soundtrack se pro vás stane po filmu zkrátka povinností, tak s tím počítejte.
Nespoutaný Django
Western/Drama
USA, 2012, 165 min
Režie: Quentin Tarantino
Hrají: Jamie Foxx, Christopher Waltz, Lenardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson a další
Premiéra v ČR: 17. ledna 2012