Nespoutaný Django: Černý muž pod bičem otrokáře žil. A pak přišel Tarantino

Stefan-Titka

Vypadá to, že leden je v českých kinech ve znamení tématu otrokářství. Zatímco Steven Spielberg to vzal v historickém dramatu Lincoln akademicky a národopisně, Quentin Tarantino je smířlivého přemítání nad třináctým dodatkem americké ústavy dalek. Filosofie Djanga? Ukřivdil jsi mi, tak za to zaplatíš. Tarantino se vrací s plnou parádou.

Příběh filmu Nespoutaného Djanga začíná v momentě, kdy bývalý dentista, toho času lovec hlav dr. King Schultz (Christoph Waltz), využije k dopadení hledaných trestanců černošského otroka Djanga (Jamie Foxx). A protože se v akci osvědčí, nabídne mu následně i spolupráci trvalejšího charakteru.

Django, už jako svobodný a „nespoutaný“ muž, nabídku přijme, i když ho k tomu vedou hlavně osobní důvody – jeho žena Broomhilda, otrokyně na plantážích despotického Calvina Candieho (Leonardo DiCaprio), kam se dvojice pod záminkou obchodu vydá ji zachránit.

Jestli bychom v současné tvorbě režiséra Quentina Tarantina chtěli vysledovat nějaký trend, pak jde o tematizování historie. V Hanebných panchartech obrátil dějiny vzhůru nohama, když na cucky rozstřílel Adolfa Hitlera, a i když v Nespoutaném Djangovi tyto facky oficiálním dějinám nejsou tak fatální, pár se jich najde; už třeba jen fakt, že hlavním hrdinou je černý otrok, který jezdí na koni, obléká se, jak se mu zlíbí, a dostává peníze za to, že střílí bělošskou chátru. Co by na to řekl třeba takový Kunta Kinte ze seriálu Kořeny, o něco realističtějšího zobrazení postavení černochů za otrokářství?

Nespoutaný Django je otevřenou oslavou černošského povstání proti útlaku a ani na vteřinu nenabízí pochybnosti o Tarantinově postoji k této otázce. Rasismus zkrátka dostává od Djanga a jeho přátel slušnou nakládačku. Ku Klux Klan je tu v nezapomenutelné, skoro až sitkomově vystavěné scéně zobrazen jako banda pitomců ve špatně padnoucích bílých prostěradlech, bílí plantážníci jako zvrhlí despoti a možná nejpovedenější vtípek přijde s příchodem nejrasističtějšího člověka ve filmu – černošského sluhy Samuela L. Jacksona, kterého se naučíte milovat a nenávidět přesně pět vteřin poté, co se objeví na plátně.

Dobře k sobě ale pasuje celý herecký ansámbl. Nejvýraznější postavou se už tradičně stává Christoph Waltz (aktuálně držitel Zlatého glóbu za tuto roli). Tarantinovy repliky podává s nonšalancí sobě vlastní, a tím dost často zastiňuje i jinak přesného Jamieho Foxxe v roli Djanga. S příchodem Leonarda DiCapria sice tempo filmu o něco  zvolní a „stolovačky“ (konverzačky u stolu) nestrhnou tolik jako u Panchartů, nicméně i tak je jeho nasazení obdivuhodné.

Na Djangovi je toho zkrátka k obdivování hodně. Ať už je to scénář s vybroušenými dialogy (aktuálně oceněný Zlatým glóbem), vizuální stránka s několika efektními nápady nebo hudební dramaturgie; Tarantino znovu dokazuje, že je to ten nejlepší filmový DJ na světě, schopný kombinovat hudbu Ennia MorriconehoJamesem Brownem, 2Pacem nebo Johnem Legendem. Soundtrack se pro vás stane po filmu zkrátka povinností, tak s tím počítejte.

Nespoutaný Django
Western/Drama
USA, 2012, 165 min
Režie: Quentin Tarantino
Hrají: Jamie Foxx, Christopher Waltz, Lenardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson a další
Premiéra v ČR: 17. ledna 2012