Nejsložitější jazyky na světě. Naučíte se je?

David Šohaj

Studium jazyků může být zábavnou činností, a především vám může otevřít nové možnosti. Stále tady sice převládá zažitý názor, že angličtina je základ (možná ještě ta němčina), ale co se týče komunikace, svět se zmenšuje. A jak už praví staré moudro; kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. To se docela snadno řekne, občas to ale vůbec není jednoduché. Které jazyky jsou objektivně nejsložitější? Tedy alespoň pro našince.

Čínština

Jednička v našem dnešním žebříčku asi nikoho nepřekvapí. Čínský jazyk má hned několik podob. Těmito jazyky hovoří asi pětina všech lidí na zemi a obecně je čínština považována za nejtěžší ze všech. Oficiální verze čínštiny je úředním jazyk v Čínské lidové republice, na Taj vanu a taky v Singapuru. Na to, že je tak složitá, se čínsky naučilo mluvit docela dost lidí, že?

Arabština

Dnešní verze arabštiny je potomkem klasického arabského jazyka, který byl původně používán už v šestém století našeho letopočtu. Arabsky se mluví na opravdu velkém území od Středního východu až na okraj afrického kontinentu. I tady ale nastává problém. Oficiální verze jazyka je sice vyučována ve školách, ale rodilí mluvčí mohou mluvit hodně odlišně, záleží na místním dialektu. Člověk z Egypta například vůbec nemusí rozumět někomu z Maroka. A to přitom pořád mluví stejnou řečí.

Vietnamština

Vietnamsky se sice domluvíte opravdu jen ve Vietnamu, i tady ale žije mnoho etnických menšin. Spousta symbolů navíc pochází z čínštiny. Dnes už většina Vietnamců používá latinku a maximálně si vypomáhá různou diakritikou a doplňujícími znaménky. Velmi složitý je tady ale třeba systém oslovování. Cizí ženu, o které si myslíte, že je starší než vaše vlastní matka, například oslovíte jiným pozdravem než mladší.

Thajština

Oficiální jazyk Thajska je součástí rodiny jazyků Tai Kadai. Téměř polovina slov navíc vychází z již mrtvých jazyků. Najdete zde i velkou spoustu slovíček ze sanskrtu. Thajština má jednu z nejsložitějších abeced na světě, a i když jsou některá slova podobná s jinými lokálními jazyky, jinde byste jejich původ vystopovali zase jen velmi těžko.

Islandština

Tento jazyk patří možná trochu překvapivě mezi germánské. Jeho podoba byla ale během staletí silně ovlivněna dánskými nebo švédskými dialekty. Dnes se jedná o atypický jazyk se zcela unikátní gramatikou a slovní zásobou.

Albánština

Tento jazyk je nám sice (alespoň geograficky) bližší než ty zbylé z našeho žebříčku, ale je to přece jen docela jízda. Jedná se o indoevropský jazyk, který se formoval po dlouhá staletí. Nejdříve se jím mluvilo v oblasti Černé Hory, Itálie nebo dokonce ještě Řecka. I dnešní podoba albánštiny tak sdílí určité charakteristické prvky s řečtinou nebo němčinou. Jedná se ale spíš o gramatická pravidla a zásady. Slovní zásoba je totiž zcela atypická.

Japonština

Japonština nám tady samozřejmě nemůže chybět. Hovoří jí více než 125 milionů lidí a směle ji můžeme v mnohém připodobnit k naší jedničce, čínštině. I Japonci používají složité znakové systémy a prvních pár měsíců studia byste se nejspíš učili jen tu abecedu.