Nejméně obydlená místa na světě (nemyslíme Brno)

David Šohaj

I když se celosvětová populace každým rokem zvyšuje a v současnosti je nás již asi více než 7,7 miliard, na světě stále najdeme kupodivu velmi málo obydlená místa. V dnešním žebříčku se podíváme právě na ně – zároveň doufáme, že tím třeba nezapříčiníme jejich náhlé zalidnění. To jsme samozřejmě mysleli s nadsázkou. Všechna tahle místa mohou být krásná, ale lidé zde (zřejmě) nežijí z dobrých důvodů. Pokud ale celosvětová populace dál poroste podobným tempem, těžko říct, jak to bude vypadat.

Grónsko

V současnosti nejméně obydlenou zemí na světě je bezesporu Grónsko. Toto království je autonomní součástí Dánska a na rozloze jen trochu přesahující dva miliony čtverečních kilometrů zde žije pouhých 55 877 obyvatel. Pokud jde tedy o hustotu zalidnění, vychází to asi na 0,03 obyvatele na jeden kilometr čtvereční. Tato země je už sice obydlena po více než 4 500 let, ale na tomto místě je třeba poznamenat, že většina její rozlohy je pokryta ledem. Podmínky pro život jsou zde tedy docela nehostinné. Kdyby se všechen led v Grónsku najednou rozpustil, hladina světových moří by naráz vzrostla asi o sedm metrů – jen si to představte.

Špicberky a Jan Mayen

Tyto malé ostrovy najdete na rozhraní Norského a Grónského moře. I ony se vyznačují velmi chladným podnebím a opravdu nízkou mírou zalidněnosti. Špicberky mají celkovou rozlohu něco okolo 60 tisíc kilometrů čtverečních, ale najdete zde jen asi 2 667 lidí s trvalým bydlištěm. Pokud jde o ostrov Jan Mayen, to je ještě mnohem menší ostrůvek. Jeho rozloha je jen 377 kilometrů čtverečních, populaci zde už ale nenajdete prakticky žádnou. Pokud jde o Špicberky, hustota zalidněnosti zde vychází asi na 0,04 obyvatele na jeden kilometr čtvereční.

Falklandy

Falklandské ostrovy jsou známé také jako Malvíny a najít je můžete v Atlantském oceánu, asi 500 kilometrů od východního pobřeží Argentiny. Co se týče legislativy, spadají Falklandy pod velkou Británii. Jedná se vlastně o jednu z mála oblastí, které Británii zůstaly ještě do dnešního dne. Ostrovy objevil v roce 1592 mořeplavec John Davis a dnes tady na ploše 12 300 kilometrů čtverečních žije asi jen 2 932 obyvatel. V přepočtu to tedy vychází asi na 0,21 obyvatele na jeden čtvereční kilometr.

Pitcairnovy ostrovy

I tyto ostrovy patří mezi zámořské území Velké Británie. Jedná se o skupinu čtyř ostrovů, které najdete v Tichém oceánu. Trvale obydlený je ale jen druhý největší z nich, Pitcairnův ostrov. Celkem zde v současnosti žije asi jen 56 obyvatel. Při rozloze 48 kilometrů čtverečních to vychází na 1,2 obyvatele na kilometr čtvereční. Zdejší podmínky jsou taky docela nehostinné a většina plochy ostrovů je velmi špatně přístupná.

Tristan da Cunha

Toto exotické pojmenování nese skupina ostrovů, které najdete na jihu Atlantského oceánu. Jedná se rovněž o ostrovy se sopečnou aktivitou a dohromady mají jen něco okolo 200 čtverečních kilometrů. Zdejší populace potom dosahuje 262 osob. Jedná se přitom o krajinu s téměř panenskou přírodou s mnoha zajímavými živočichy i přírodními krásami. V přepočtu to vychází asi na 1,3 obyvatele na jeden kilometr čtvereční.