Takzvaný Penceův efekt dostal svůj název poté, co viceprezident USA Mike Pence prohlásil, že je dalek toho obědvat o samotě s jinou ženou než se svou manželkou. Jak řekl jeden personalista, už jen pracovní pohovor je dnes rizikovou záležitostí. „Co kdyby si špatně vyložila něco, co jsem řekl?“
Pánský klub?
Na základě rozhovorů s více než 30 vedoucími pracovníky právnických firem, investičních společností či bank agentura Bloomberg zjistila, že jsou tito lidé hnutím #MeToo vyděšeni. Muži po celých Spojených státech v práci kontrolují své chování, aby se chránili před tím, co považují za nepřiměřenou politickou korektnost.
Znát je to i ve finančním centru země, kde žen není mnoho. Možná i díky tomu se Wall Street vyhnul obrovskému skandálu. Nyní, více než rok po vypuknutí hnutí #MeToo a jeho devastačnímu dopadu na Hollywood, Silicon Valley a podobně Wall Street ani tak neriskuje, že je bude následovat, ale spíš že se stane pánským klubem.
Nevyberete si
„Ženy se snaží přijít na to, co s tím, protože to ovlivňuje naši kariéru,“ prohlásila viceprezidentka banky Wells Fargo a prezidentka oborového sdružení žen Karen Elinski. „Je to skutečná ztráta,“ dodala. Nejde jen o ryze pracovní záležitosti, ale také o mimopracovní neformální akce, kde se navazují a upevňují kontakty.
Jak ale konstatoval personalista společnosti FordHarrison Stephen Zweig, pokud se muži budou ženám vyhýbat a nebudou otevřeni jednání o této problematice, nehrozí jim sice žaloby kvůli zneužívání či obtěžování, ale hrozí jim žaloby kvůli diskriminaci pohlaví.