Na univerzitní koncerty přišel i školník z Plzně a rektor z Prahy, říká Richard Krajčo z kapely Kryštof


Během dvou posledních březnových týdnů odehrála skupiny Kryštof netradiční akustické turné po vysokách školách. Studenti, kteří auly všech škol zaplnili do posledního místa, si poslechli folkpunkové aranže a ptali se "Kryštofů" na všechno, co je zajímalo. O turné i vysokoškolském studiu mluvil s Koulí frontman kapely Richard Krajčo.

Lákali jste studenty na komorní hraní, jiné aranže a živou komunikaci. Jak se podle vás akustickéturné vydařilo?
Zdá se, že dobře. Všude bylo plno a přenos na tn.cz navíc sledovalo na 25 tisíc diváků. Jsme moc spokojeni.

Byly vaše univerzitní koncerty určené jen pro studenty, nebo jste zvali i profesory?
Chichi, ti měli určitě vstup zdarma. Ale nevím, jestli někdo z nich přišel. Vím jen o školníkovi z Plzně a rektorovi z Prahy.

Jak moc je podle vás důležité vystudovat v dnešní době vysokou školu? 
Určitě je to důležitý start a hodně se na to hledí. Je fakt, že vysoká škola nemusí nic znamenat, člověku bez talentu v nepomůže v jakémkoliv oboru ani svěcená voda. Na druhou strane ale vědomosti a tím pádem i možnost uplatnění  jinde člověk získá těžko. Osobně by mě zajímalo třeba studium historie či dějin výtvarného umění, ale moje znalosti by u přímaček rozhodně neuspěly.

Vidíte nějaký rozdíl mezi studenty uměleckých oborů a těch ostatních, ekonomických, technických nebo humanitních? 
Chichi… Vzhledově ani ne. A pokud jde o otázky, tak taky ne. Lidi se většinou ptali na věci kolem skupiny, a tak nebylo možné rozlišit, kdo jaký obor studuje.  

Jak  jste si sami užili vysokoškolských studií a kulturních akcí s tím spojených?
Já jsem se hlavně učil, ale stejně jsem nakonec fakultu elektrotechniky a informatiky vzdal a utekl na herectví. Náš trumpeťák dokončil JAMU, trombonista studuje svůj nastroj na Ostravske univerzitě, bubeník filozofickou fakultu. Zbytek už ty ambice nemá a věnuje se hudbě. Takže pokud jde o spojeni VŠ a kulturních akcí, ty už dlouho prožíváme z druhé strany, jako účinkující. A musím říct, ze třeba Majáles v Brně – myslím, že v Mariánském Údolí, je jeden z nezapomenutelných koncertů naší kariéry.

Kapela Kryštof datuje vznik do doby, kdy se lámala vaše středoškolská a vysokoškolská léta. Změnil se od té doby váš hudební vkus?
Kryštof jsem založil už v patnácti a tehdy jsem poslouchal hlavně The Cure. Pak přišly další kapely, Depeche Mode a U2, pak grunge a Pearl Jam, Stone Temple Pilots a od té doby poslouchám všechno, co se mi dostane pod prsty. Od Coldplay po písničkáře typu Damiena Rice nebo českého Xindla X.

Témata:,