Muž ve stínu – napětí jako od Hitchcocka

Stefan-Titka

Roman Polanski je možná kontroverzní režisér, kterého přes třicet let stíhá policie za údajné zneužití nezletilé dívky, nicméně ani toto kličkování před spravedlností mu nezabránilo ve vybudování velmi dobré kariéry. Osud Muže ve stínu se zdál být také nahnutý - chvíli to vypadalo, že film ani nespatří světlo světa. Postprodukci zatím posledního příspěvku světové kinematografii, Muže ve stínu, dokončoval Polanski i během svého loňského zatčení v Curychu.

Film Muž ve stínu podle knihy Roberta Harrise, bývalého reportéra televizní stanice BBC, je politickým thrillerem, jenž možná neběží v nejsvižnějším tempu, zato má ale výbornou atmosféru, která by se dala krájet. Režisér Roman Polanski Muž ve stínu - Kim Cattrall a Ewan McGregorumí velmi dobře vytvořit atmosféru zajímavou samu o sobě, a přestože film neoplývá dynamickými pasážemi, ani na minutu vás nepustí ze své moci. Při stopáži 128 minut to není malá výhra.

Tajemství domu na ostrově
Ve filmu sledujeme postavu Ewana McGregora, „spisovatele ve stínu“ (jméno postavy příznačně vzhledem k tématu není během filmu odtajněno), který je najat bývalým britským premiérem Adamem Langem (Pierce Brosnan) k sepsání pamětí. Až po podepsání smlouvy a nastěhování spisovatele do domu ex-premiéra na odlehlém ostrově, kde má na rukopisu memoárů politika pracovat, se dozvídá, že není prvním kandidátem na tento post. Jeho předchůdce vyplavilo moře utonulého na břeh.

Podívejte se na ukázky z filmu

Polanski stále ještě nemá přístup do USA, proto ostrov Martha´s Vineyard, který ve filmu hraje minimálně stejně důležitou roli jako Ewan McGregor nebo Pierce Brosnan, musel být Pierce Brosnanzprostředkován filmovou iluzí na německé půdě. Muž ve stínu je z kategorie těch filmů, v nichž je hlavní lokace zásadní. Málo obydlený ostrov, zahalený do šedivých, vyšisovaných podzimních barev hraje filmu, kde se pracuje s napětím, založeným na konspiračních teoriích, přesně do karet.

Napětí, které stoupá
Muž ve stínu příběh dávkuje podobně jako přesýpací hodiny odsýpají čas. Když hodiny pozorujete na začátku, máte pocit, že než se písek dostane do druhé poloviny mechanismu, potrvá to celou věčnost. Ale čím méně písku v hodinách je, tím rychleji se zdá, že mizí. S Polanského Mužem ve stínu je to stejné – čím blíže jsme konci, tím usilovněji Tísnivá atmosféra na ostrověse konspirační smyčka utahuje a napětí stupňuje.

Samozřejmě že člověk jen těžko přehlédne v příběhu i v postavách paralelu s realitou. Ex-premiér Adam Lang nese víc než dost vodítek ke skutečnému britskému ex-premiérovi Tony Blairovi a i jiné postavy někdy záměrně (i vizuálně) odkazují k reálnému politickému establishmentu.

Pokud ale máte strach, že vás neznalost politických reálií předem diskvalifikuje, můžete být klidní. O politiku tu jde až ve druhé řadě. Na prvním místě totiž stojí napětí.

Muž ve stínu (The Ghost Writer)
Velká Británie/Francie/Německo
2010, 128 minut
Scénář: Roman Polanski (podle románu Roberta Harrise)
Režie: Roman Polanski
Hrají: Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Kim Cattrall, Olivia Williams
Premiéra v ČR: 10. června