5 tipů na zajímavý mladý český design

karolinabranikova

Zajímá vás, co se nosí v současném užitkovém umění? Jak vypadají poslední kousky nábytku, šperku a bytového designu? Vybrali jsme pro vás pět domácích designérů a návrhářů, kteří se nebojí pracovat s tradičními materiály a motivy v moderním pojetí.

Cyril Dunděra

Student ateliéru designu nábytku a interiéru Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze má rád minimalismus, estetiku, barvy a překližku. V jednoduchosti je síla, a proto mladý designér sází na předměty jednoduchých tvarů vyrobené z klasických materiálů. Nápadně nenápadné stoličky, nástěnné instalace nebo papírové tašky se vyznačují spojením elegance a funkčnosti a dodržují přesné kubustické linky a úhly. Jeho díla můžete vidět i na přehlídce designérů Prague Design Weeku od 11. do 17. května. 

AREA. Zdroj: Web Cyrila Dunděry

Hanuš Lamr

Také návrhář Hanuš Lumr vžešel z VŠUP, tentokrát z ateliéru Sochařství kovu a šperku. Do svých výrobků vnáší eleganci, jemnost a hlavně přírodní motivy, které se objevily i na jeho patrně nejslavněším šperku pro Madeleine Albrightovou. Pro americkou političku vyrobil brož s názvem Hostina, na které se sešli chrobák, hlemýždí ulita, hruška a jahoda. Jeho šperky jsou vyrobeny převážně ze stříbra, zlata a drahých kamenů a vyznačují se kontrasty mezi kovovým chladem a zářivostí barev kamenů. Tematika luhů a hájů mu vynesla dvě nominace na Czech Grand Design a několikrát se účastnil mezinárodní přehlídky designu Designblok.

Brož Lagune II.. Zdroj: Hanuš Lemr

Ondřej Batoušek

Porcelán, kam se podíváš. Modernímu pojetí porcelánového nádobí a současnému designu z tohoto materiálu se věnuje studio absolventa VŠUP, Ondřeje Batouška. Moravský designér si pohrává s materiálem výhradně ručně, bez použití průmysových strojů. Každý z výrobků je tak originálním kouskem, který ocení i zkušené oko poroty. Ondřej Batoušek si před čtyřmi lety vymodeloval cenu Czech Grand Design v kategorii Objev roku, ůčastnil se Designbloku i Milan Design Weeku a posledních pár let vystavuje a prodává svá díla v pražských The Chemistry Gallery nebo HardDecore. Naposledy se jeho pálené keramické předměty ukázay na týdnu zlínském designovém týdnu.

Zdroj: Facebook Ondřeje Batouška

Zuzana Kynčlová

Mladé české designérce Zuzaně Kynčlové uhranulo sklo a tradiční tuzemské řemeslo jí vyneslo i mezinárodní úspěch. Její výrobky jsou čisté, jednoduché a soustředěné na proporce, tvar a vyváženost barev. Ze skla vyrábí designové i užitkové předměty a šperky, které se dostaly do soukromých i galerijních sbírek v Neměcku, Holandku a Velké Británii. Osobitý styl Zuzany Kynčlové si ale našel místo i v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou nebo ve vytríně Czech Grand Designu.

 

Sněhové vločky. Zdroj: Web Zuzany Kynčlové

Sergej Kuckir

Netradiční materiál k výrobě designových kousků si vybral absolvent Produktového desugni na UJEP v Ústí nad Labem, Sergej Kuckir. Z betonu, který se do našeho podvědomí vryl spíš jako nutné zlo minulého režimu, vyrábí vysoce pevné a odolné produkty s přidanou uměleckou hodnotou. V portfoliu Sregeje Kuckira najdete betonové šperky, piškvorkové panely nebo malá přenosná kamna, která se objevila i na veletrhu Milan Design Week v rámci výstavy studentů ústecké univerzity Unplugged: Připraveni na katastrofu. Návrhář se v posledních letech několikrát představil na Biennial of Industrial Design v Lublani nebo pražském Designbloku a získal národní ocenění Dobrý studentský design

3D panely z betonu. Zdroj: Velb