Mivvy M313: kompaktní výkon ve 13 palcích
Značka Mivvy je pro většinu z nás spojená především s mobilními telefony nebo hudebními přehrávači. Ti znalejší by připomněli také ultra mobilní přenosné počítače, tzv. UMPC. Mivvy je ale především česká značka, která se po vzoru jiných zavedených firem začala orientovat na perspektivní kategorii kompaktních notebooků. A není se čemu divit, tato kategorie u uživatelů sklízí v poslední době velký úspěch.
Společnost Mivvy již před časem představila model M310 konkurující na poli mini-notebooků, kam řadíme například Asus EEE. My se však zaměříme na větší, ale výkonnější model M313. Rozhodujícím faktorem je u něj především poměr ceny a mobility. Mivvy M313 spojuje subtilní rozměry, vysoký výkon a nadprůměrnou výbavu. Tedy asi to hlavní, co většina uživatelů od notebooku požaduje. Neméně důležitou vlastností je i cena. Ta je u Mivvy také velmi optimistická.
V úvodu musím prozradit, že Mivvy M313 bude k dostání už během září a hned v několika verzích. Odlišnosti ale nejsou, jak by se mohlo zdát, pouze v detailech. Opak je pravdou. Verze se liší především stupněm výbavy a výkonnostními parametry. Výrobce pro odlišení každé z verzí sáhl k přidání charakterizujícího písmene za název základního modelu M313.
Verze jsou tři. Nejméně vybavená je verze označená M313e, říkejme jí ekonomická. Z nabízených variant je také nejlevnější. Zlatou střední cestu představuje verze M313. A pomyslným králem je M313h, tedy s podtitulem high-end. Jednotlivé rozdíly najdeme především v parametrech procesoru, paměti RAM, pevného disku a podpory Bluetooth. Ale pěkně popořadě.
13 palců pod kapotou
Mivvy M313 se rozměrově podobá jiným 13“ notebookům, pro srovnání můžeme použít Mackbook od Applu. Korpus tvoří tvrzený plast. U levnějších modelů jde o běžný materiál používaný u šasi, pro běžné použití navíc naprosto dostačující. Barevná kombinace ladí pouze v jednoduchém odstínu, a sice decentní a elegantní černé. Na malých rozměrech notebooku se podepisuje také střídmá hmotnost. Ta se pohybuje v rozmezí 1,95 – 2,1 kg. Na hmotnost má tradičně největší vliv použitá baterie. Nejvybavenější, tedy nejtěžší model, pohání 8článková baterie. U zbývajících dvou verzí pak najdete baterii 4článkovou. U hmotnosti opět můžeme pro přirovnání použít již zmíněný Macbook. Mivvy je v tomto ohledu dokonce o pár desetin kila lepší.
O prezentaci informací pro naše oči se stará displej o velikosti 13,3 palce s širokoúhlým WXGA rozlišením 1280 x 800 obrazových bodů. Při intenzivnější práci ale svým očím jistě rádi dopřejete větší, externí monitor. Ten připojíte pouze přes analogový VGA konektor. Základ M313 je postavený na chipsetu Intel GM965. Srdcem, které udává tempo notebooku, je procesor se dvěma jádry Intel Core2Duo Mobile o 1,83GHz nebo 2,40GHz, případně Celeron Mobile o taktu 2GHz. Grafické možnosti notebooku dosahují úrovně integrovaného grafického čipu GMA X3100 se sdílenou pamětí. Ve spojení s pamětí RAM o velikosti 1GB nebo 2GB už mluvíme o vcelku šikovném pracantovi, který se zdaleka nezalekne ani práce s multimédii.
Každý, kdo pracuje s multimédii, navíc velmi dobře zná stálý nedostatek volného místa na pevném disku. Svá díla, stejně jako ta od jiných autorů, uložíte na středně rychlý disk o kapacitě 160GB, respektive 250GB. Trochu snad zamrzí jen to, že výrobce u nejvybavenější M313h verze přece jen nesáhl po vyšší rychlosti disku. Ostatně rychlost disku je do velké míry jedním z klíčových faktorů při celkové odezvě počítače. U všech modelů tak počítejte s rychlostí ploten o 5400 otáčkách za minutu. V případě, že by vám velikost pevného disku nestačila, můžete svá data zálohovat také na přenosná média. Integrovaná optická mechanika si poradí s klasickými CD i DVD nosiči.
Konektivita se světem
Do firemní sítě i k internetu se připojíte klasickým LAN konektorem. Na internetovou komunikaci si stejně tak došlápnete v pohodlném prostředí kavárny skrze Wi-Fi kartu integrovanou na základní desce od Intelu. Bezdrátová komunikace je ochuzená pouze u ekonomické verze M313e, u níž stojí za pozornost absence Bluetooth. I tento nedostatek se však dá snadno vyřešit Bluetooth klíčenkou do USB. Portů USB byste u M313 napočítali na třech prstech ruky. Nejen manažer, ale také podnikatel a v neposlední řadě i student potřebuje čím dál častěji využívat pro svou činnost oblíbené komunikační programy typu Skype nebo IM, tedy tzv. kecálky. Na nezbytnou výbavu pro tento typ činnosti tak musí myslet i výrobci notebooků. Pro internetové telefonování tak nechybí webkamera s rozlišením 1,3Mpix. Mikrofon pak připojíte přes vstupní audio konektor. Nesmí samozřejmě chybět ani vestavěné stereo reproduktory. Pokud si však vaši sousedi potrpí na kvalitní zvukovou kulisu, k dispozici je i výstupní audio konektor, ke kterému připojíte svou domácí reprosoustavu.
V poslední době také každodenní práce s množstvím elektronických doplňků, jako jsou telefony, PDA, hudební přehrávače, fotoaparáty, vyžaduje maximální jednoduchost. Všechna tato zařízení mají jedno společné, a sice paměťové médium. Na rychlou práci s nejpoužívanějšími typy paměťových karet myslí Mivvy s integrovanou čtečkou. Naopak u velkých objemů dat budete rádi za podporu Firewire rozhraní. Seznam portů uzavírá dnes už zřejmě výjimečně využitý klasický telefonní konektor.
Notebook Mivvy M313 je díky svým kompaktním rozměrům a slušné výbavě ideálním řešením pro uživatele, kteří velkou část svého času tráví na služebních cestách nebo dojížděním do školy. Stejně tak bych si Mivvy M313 uměl představil jako mobilní doplněk stolního počítače, případně jako inspiraci rodičům při výběru počítače pro svou ratolest.
Ovšem neméně důležité rozhodnutí před vámi bude ležet při výběru operačního systému. V nabídce jsou Windows XP, Vista Home Basic a Linuxová distribuce Ubuntu 8.04. Vedle uživatelské sympatie bude nepochybně hrát podstatnou roli také cena, kterou použitý systém ovlivní. Cenový rozdíl mezi systémy Linux a Windows je necelé dva tisíce korun. Nejlevnější „e“ verzi M313 pořídíte s linuxovou distribucí již za 13 499 korun. Nejvybavenější „h“ verze běžící na Windows Vista vás pak přijde na 21 299 korun.