Michaela cestuje: Maledivy, tam je ráj. Nebo ne?

Michaela Maršálová

Když jsme přemýšleli, kam vyrazíme na svatební cestu, měla jsem jedno přání - podívat se na Maledivy. Bylo mi jasné, že nemůžu nutit svého akčního manžela, aby ležel čtrnáct dní na jedné pláži, tak jsme to vymysleli tak, že nejdřív pojedeme na pár dní na Srí Lanku, kde budeme cestovat, a pak se na několik dní rozvalíme na Maledivách, které jsou od Cejlonu kousek. A pak jsme se celkem divili...

Maledivy, úředně Maledivská republika, jsou ostrovní stát na jihu Asie v Indickém oceánu. Tvoří stejnojmenné souostroví – řetězec devatenácti korálových atolů, který začíná 500 kilometrů jihozápadně od břehů Indie a táhne se v délce zhruba 800 kilometrů severojižním směrem.

Celkově Maledivy sestávají z 1196 ostrovů, z nichž je zhruba 200 obydlených. Tento nejplošší a nejníže položený stát světa (žádné místo se nenachází více než 2,5 m nad hladinou oceánu) patří k vyhledávaným turistickým cílům. Taky se jedná o nejjižnější asijský islámský stát.

Ráj?

To by podle mě stačilo ke geografii. Jak jsme si líbánky na Maledivách užili my? Musím říct, že jsme byli trochu zklamaní. Ne že by snad Maledivy nebyly nádherné. Byly! Opravdu to tam vypadá jako z pohlednic, a to bez instagramových filtrů. Průzračně modré moře lemuje bělostné písčité pláže, vlnky minimální, takže se můžete plácat na břehu, aniž byste dostali facku od oceánu, a v blízkosti břehu najdete korály a v nich podmořský život jako z Hledá se Nemo. Stačí jen ponořit hlavu se šnorchlem pod hladinu a ocitnete se v říši stovek druhů ryb, žraloků (!), mant a rejnoků, kteří okolo vás mírumilovně plavou.

Ráj, zdálo by se. Proč ale ne? Snad si nebudete myslet, že jsme zhýčkaní, ale nás vážně zaskočila nuda. Po cestování po Srí Lance jsme najednou zakotvili na ostrově Fihalhohi, který měl rozlohu 400×200 metrů, takže jsme ho obešli za deset minut, a na ostrově se nacházel jen hotel, který jsme obývali. Hotel byl sice pěkně vybavený, například v něm byla posilovna, deskové hry i knihy k zapůjčení, a nabídka vodních sportů a výletů, ale vzhledem k tomu, že tam jen byli němečtí důchodci, kteří celé dny jen jedli a váleli se, a my, ani se nám moc do nějakých aktivit nechtělo, abychom nevypadali jako exoti. A taky nás popravdě naštvalo, že tam vše bylo dost drahé. Na veškeré služby si navíc účtovali daně a dýško (!), což se mi vůbec nelíbilo, a odmítala jsem jim cpát víc peněz, než bylo životně nutné.

Takže jsme nakonec vždy ráno šli na snídani, pak do moře, dokud nebyl šílený hic, pak jsme si ve stínu palem četli u našeho pokoje u pláže, poté jsme šli na oběd a kávu, následně jsme se šli zase koupat a šnorchlovat a den jsme zakončili večeří. Když se nám chtělo, šli jsme se podívat ráno na východ a večer na západ slunce. A to jsme dělali pět dní. Zjistili jsme, že jsme takhle nerelaxovali ani nepamatujeme, což bylo jistě pozitivní. Maledivy nás prostě donutily odpočívat a možná i od toho líbánky jsou – člověk by se měl zrelaxovat a uvolnit tělo i mysl…

Takhle to tam vypadalo:

Tipy na závěr

Na závěr vám dám pár tipů.

  • Ubytování jsem zamluvila cca dva měsíce dopředu. Neoddalujte to, protože dobrá místa mizí fakt rychle.
  • S ubytováním jsem si domluvila i odvoz z letiště. Funguje to tak, že buď vás přepravuje letadlo, nebo rychlý člun. Člun je samozřejmě levnější. I podle vzdálenosti hotelu od letiště byste se měli rozhodovat, jaké ubytování chcete. Když na to máte peníze, klidně se popovezte dál letadlem, ale těm, kdo nechtějí zase tolik utrácet a být tam dřív, doporučuju dopravu z Male lodí. My jeli 45 minut.
  • Zaplaťte si stravování all inclusive. My měli polopenzi a stejně jsme si kupovali jídlo v restauraci, protože přes den člověk tím nicneděláním vyhladoví.
  • Jeďte na ostrov, který je osídlený více než jedním hotelem. Já chtěla soukromí a exotiku a ne blázinec, ale možná by bylo lepší, kdybychom bydleli na více obydleném ostrově. Na našem byl jen náš hotel a jeden stánek s příšernými suvenýry.
  • Těšte se. Je fakt, že krásnější moře a pláže jsme já ani manžel dosud neviděli, a to manžel byl už leckde. Takže i když se tam letí cca 20 hodin (i s čekacími lhůtami na letištích), což je dlouuuhé, stojí to za to!
  • Nenechte se rozhodit tím, jak se tváří. Zpočátku nás překvapilo, že místní nejsou tak usměvaví jako Srílančani. Holt každý jsme nějaký.
  • Nebojte se muslimů. I když se jedná o islámský stát, můžete být v klidu. Dámy nemusí chodit zahalené. V turistických oblastech jsou zvyklí na ženy v plavkách. Je ale pravda, že už na Srí Lance jsem si zvykla chodit spíš oblečená, než polonahá, a že mi to vyhovovalo i tady. To znamená, že jsem nosila šaty, které zakrývaly ramena a kolena, takže nic zase tak dramatického.