Máte psa? Tohle je 8 chyb, které děláte, když jste s ním na veterině

Pavla Gabrhelíková

I pejsci musí čas od času k doktorovi. Vyvarujte se těmto chybám, abyste tak neobtěžovali svoje okolí a veterináři jeho práci co nejvíce usnadnili. Teda alespoň pokud máte svého psa skutečně rádi.

  1. Nemáte psa na vodítku. I když je perfektně vycvičený, nemůžete zaručit, že mu nepřepne a nepustí se do psa nebo kočky sedících v čekárně naproti vám. Navíc tím dost stresujete okolí, které neví, že máte tři zkoušky z poslušnosti.
  2. Neinformujete veterináře. Jestli se váš pas bojí doktorů tak moc, že tomu minulému jste museli platit plastiku obličeje, bylo by dobré, kdybyste se o to s novým doktorem podělili. V každém případě agresivnímu psovi nasaďte náhubek. Platí i u psů, které jste si vzali z útulku a jste s nimi na veterině poprvé.
  3. Nevymezujete hranice. Nepřátelský pes je problém, stejně tak je problém rozverný, divoce přátelský pes. V čekárně i u doktora. Jestli si neumíte psa zklidnit tak, aby se uměl chovat, zkuste se zastavit na cvičáku. Ostatní nemusí trpět kvůli vaší nedůslednosti.
  4. Neohlásíte, že nestíháte. Pokud jste na veterině objednaní na určitý čas a nestíháte, je slušnost o tom doktora informovat. Není to sice lidský doktor, ale pořád je to lékař s dost nabitým programem a spoléhá se, že to budete respektovat.
  5. Lžete. Vypijte si svůj pohár hořkosti až do dna a přiznejte, že psovi dáváte od stolu, je mu zle už tři dny a vy jste to ignorovali i to, že ho krmíte nekvalitními granulemi. Váš mazlíček může za zdánlivě nevinnou lež zaplatit životem.
  6. Neříkáte všechno. Vysypte na veterináře vše, co se se zvířetem za poslední hodiny nebo dny dělo. I to, že vyskočil na gauč až na podruhé nebo si ublinkl, když šel ze schodů. Nikdy nevíte, co všechno může být nápomocné k určení diagnózy.
  7. Taháte si triko. “No jasně, že svému psovi dokážu píchnout tři injekce denně,” kasáte se na veterině. Doma pak s rostřesenou rukou sedíte dvě hodiny u psa a víte, že to nezvládnete. Nebojte se to přiznat, určitě přijdete na nějakou léčebnou alternativu.
  8. Neptáte se. Veterinář chce, aby vám bylo všechno jasné. A to proto, aby se to už neopakovalo. Pokud čemukoliv nerozumíte, zeptejte se. Děláte to pro vašeho mazlíčka, takže ego stranou!