Mají kočky pupík?
Asi to není otázka, co vác budí ze spaní, nicméně: Zamysleli jste se nad tím, jestli má vaše kočka pupík?
Všichni savci patřící do skupiny placentálů mají pupík. A ani kočka není výjimkou. Bříško je u ní stejně jako u lidských miminek místem, pomocí kterého jsou spojené se svou maminkou. Když se koťata narodí, jejich máma jim olizuje břicho tak dlouho, dokud se pupeční šňůra nerozdělí, což zanechá na kočičím bříšku malou jizvičku, které říkáme pupík.
Lidé mají problém s tím, aby ho u své kočky našli, protože hledají něco, co připomíná pupek lidský. U koček byste ale spíš měli hledat něco jako malou podlouhlou jizvičku. Musíte ale pod tou vší srstí velmi dobře hledat.
Tak kde?
Najdete ho někde uprostřed břicha, těsně pod žebry a přesně mezi bradavkami. Pupík bude mít asi 5 milimetrů čtverečních a možná na něm bude mít drobné lysé místečko. Jenže vaše kočka před vámi své malé „tajemství“ bude chtít nejspíš schovat, protože jí není zrovna dvakrát příjemné nechat si probírat tu část těla, ve které máte přístup ke všem životně důležitým orgánům.
Kočky tím, že se válí po zádech, dávají najevo, že se cítí absolutně v bezpečí. Jakmile je ale na bříšku začnete hladit, obvykle to nevydrží dlouho a dají vám najvo, že takhle by to teda nešlo. Některé expertky to dělají dokonce tak trochu naschvál – vyvalí se před vámi a lákají vás na svou roztomilost, ale jakmile se k nim skloníte a chcete je pohladit, hned dostanete přes prsty.
Kýla
Že má kočka pupík, je taky dobré vědět z toho důvodu, že na něm poznáte, jestli má kýlu. Při ní pupík „vyleze ven“ a musíte s ní k doktorovi. Často se to stává hlavně u koťat.
Lidé je totiž zvedají a nosí, aniž by jim podepředli zadeček. Malá kočička se snaží zvedat zadníma nohama svou váhu a užene si kýlu. Přenášejte proto prosíme koťátko vždy tak, že ho chytíte pod předními i pod zadními tlapkami.