Lidi, kteří přežili neuvěřitelné věci

sindlauerovamarta

Lidé přežívají ve svízelných situacích díky různým faktorům: někdo má štěstí, jiný notnou dávku odvahy. Příběhy těchto lidí ukazují, jak obrovskou sílu v sobě museli mít, aby se poprali s tím, co jim přinesl osud.

  • Letuška s pořádnou dávkou štěstí. Dvaadvacetiletá letuška Vesna Vulovic se zapsala do historie, když přežila pád s letadlem, které ve vzduchu explodovalo. Stalo se to 26. ledna 1972 a jednalo se o letadlo směřující z dánské Kodaně do jugoslávského Bělehradu. Tragédie se stala přímo nad tehdejším Československem a na palubě bylo 28 pasažérů. Záchranáři našli Vesnu ve značně poničeném trupu letounu ve zuboženém stavu, kdy ztratila obrovské množství krve, měla frakturu lebky a několik zlomených obratlů. Tři dny pak strávila v kómatu. Následná zjištění prokázala, že Vulovic padala z výšky 10 kilometrů a v Guinessově knize rekordů je tak zapsaná jako jediná osoba, která přežila tak dlouhý pád bez použití padáku. Nejnovější šetření ze začátku milénia ale situaci trochu pozměnila: ukázalo se, že letoun omylem sestřelil československý vojenský pilot a Vesna ve skutečnosti padala z výšky 800 metrů, což nicméně na výjimečnosti jejího příběhu pranic neubírá.
  • Dva tlouštíci v divočině. Jednadvacetiletá Helen Kalben, která cestovala z Fairbanksu do Seattlu, chtěla ušetřit za drahé letenky a tak si najala amatérského pilota. Letadlo ale během sněhové bouře 4. února 1963 havarovalo nad odlehlou částí kanadské divočiny. Pilot i jeho pasažérka utrpěli zlomeniny a jiná zranění, nehodu však přežili. S hrůzou následně zjistili, že u sebe nemají nic jiného než krabičku zápalek, čtyři plechovky sardinek, dvě konzervy tuňáku, dvě plechovky ovocného koktejlu a lahvičku vitamínů. Museli se navíc potýkat s hrozivou zimou: -41 stupňů nebylo v této části Kanady vůbec ničím neobvyklým. Z koberce si udělali deku a do trhlin v trupu letadla nasoukali všechno možné oblečení, aby se alespoň nějak izolovali a ochránili před zimou. Po týdnu jim došlo jídlo a nezbývalo jim nic jiného než konzumovat pouze roztálý sníh. V divočině nakonec oba dva přežili po neuvěřitelnou dobu 42 dní a to především díky tomu, že byli oba obézní a měli dostatečnou zásobu tuku v těle.
  • Zoufalý horolezec. V roce 2003 lezl sedmadvacetiletý Aron Ralston v Utahu po skále, spadl na něj více než třistašedesátikilový balvan, který mu rozdrtil pravou ruku a uvěznil ho pod sebou. Ralston se nejprve pokusil odsekávat kousky balvanu se svým multifunkčním nožem a zkusil vytvořit i kladku, stále se ale nemohl dostat ven. Po šesti dnech v pasti došel k rozhodnutí, že si musí amputovat ruku. Aron to pak později popsal jako „stokrát silnější bolest, než jakou kdy v životě předtím zažil“. Později zase začal lézt s prostetickou rukou se speciálním hákem.
  • Vytrvalý námořník. Na podzim roku 1942 vyplula obchodní loď z Kapského města přes Atlantik do Surinamské republiky. Po 1200 kilometrech byla zasáhnuta torpédem vypáleným z německé ponorky a potopila se. Jediním přeživším byl Číňan Poon Lim, který stačil seskočit z paluby. Našel si kus z lodi, na kterém šlo plout, a dokonce se mu podařilo najít plechovky s vodou a jídlem. Lim pak takto žil po dobu 133 dní, než jej našli brazilští rybáři šestnáct kilometrů od břehu.
  • Nuceni k kanibalismu. V roce 1972 se uruguayské letadlo letící z Montevidea do Santiaga (Chile) zřítilo nad Andskými horami. Ze 45 lidí (jednalo se o rugbyový tým Old Christians Club) na palubě přežilo 25, osm z nich ale o dva týdny později zemřelo pod lavinou, která se sesunula na zbytky letounu. Ve výšce 4000 metrů nad mořem se přeživší rozhodli k morálně velmi obtížnému činu: aby se zachránili, začali konzumovat ostatky svých mrtvých spolucestujících, mezi kterými byli jak jejich přátelé, tak rodinní příslušníci. Po dvou měsících se nakonec rozhodli vyhledat pomoc a po deseti dnech putování po divočině narazili na statkáře, který přivolal pomoc.