Klimatizace pomůže, ale i uškodí. Jak?
Proč klimatizaci vlastně klimatizaci v autě potřebujeme? Navodí stav, kdy jsme za volantem dostatečně vnímaví a pozorní, i když je venku vedro k padnutí. Jakmile se například v interiéru zvýší teplota z 25 stupňů Celsia jen o 10 stupňů, naše reakce zpomalí o pětinu. Při vyšší teplotách je to ještě horší, takže v rozpáleném vozidle se můžeme chovat, jako bychom měli v krvi dokonce 1 promile alkoholu!
Nejen, že se cítíme unavení a malátní, ale podobně jako podnapilí reagujeme pomaleji, dostatečně rychle neřešíme situaci na silnici a reagujeme zbrkle, neuváženě a podrážděně. Horko je zkrátka nepřítel motoristů a klimatizace je naopak pomocník. Našim dobrým partnerem je ale klimatizační jednotka jen za určitých předpokladů. První je, že ji „nezneužíváme“, tedy že volíme správnou teplotu. Ta by se měla pohybovat zhruba okolo 22 stupňů Celsia v interiéru. Rozdíl mezi vnější teplotou a vnitřní by neměl přesahovat 8 až 10 stupňů Celsia.
Bacha na bacily
Co v opačném případě? Můžeme následně trpět rýmou, zánětem očí, bolestmi krční páteře, dokonce můžeme vinou klimatizace místo na pláži skončit v posteli s horečkou. Důvodem nemusí být jen přirozená alergie na klimatizaci, ale prostě fakt, že jsme zvolili příliš nízkou teplotu a navíc si namířili proud vzduchu z ventilační soustavy přímo na tvář. Přitom správně bychom měli vzduch namířit na strop a mimo osoby, aby mohl cirkulovat a přímo nechladil lidskou pokožku.
Klimatizace může způsobovat i další problémy – třeba vhánět do interiéru bacily, roztoče, plísně… To vše se totiž usazuje v klimatizační soustavě. Důvod? Podle průzkumů jen asi 7 % motoristů před létem nechává zkontrolovat a vyčistit klimatizaci… Takže než někam vyrazíte autem s klimatizací, nechte si ji zkontrolovat, a dávejte pozor, ať si v autě nenastavíte moc velkou „zimu“, ať pak nejste nemocní! Přes léto by byla škoda ležet v posteli, ne?
Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.