Když psa často škádlíte, přestane vám věřit, tvrdí vědci
Vědci z Kjótské univerzity v Japonsku provedli výzkum, v němž testovali, jak psi reagují na škádlení svého pána. Výsledky dokazují, že psi opravdu nemají smysl pro humor.
V prvním kole experimentu ukázal člověk psovi neprůhledný obal s dobrotami, nechal psa strčit do něj čumák a pamlsky sežrat. V druhém kole měl člověk jiný pytlík. Dělal, že je plný, když do něj pes strčil čumák, zjistil, že je prázdný. Zůstal zmatený a zklamaný. Ve třetím kolem měl člověk zase plný sáček, pes se ale choval nedůvěřivě. Už nešel rovnou čumákem do pytlíku. Nejdřív si ho jen zkoumavě prohlížel a očichával.
Stejně funguje, pokud psa obelháváte při hře s míčkem – děláte, že jste jej hodili, pes za ním vyběhne, ve skutečnosti jste si ale nechali míček v ruce. Pokud tohle „podvádění“ provázíte hlazením, smíchem a chválením pejska, chápe, že jde o hru, takže pravděpodobně vrtí ocasem. Avšak jestli na něm začínáte pozorovat, že při takové „hře“ začíná být spíš apatický a vyloženě zklamaný, věřte, že tím ztrácíte jeho důvěru.
Na cizí psy to nezkoušejte
Psi jsou extrémně vnímaví tvorové. Dokážou odhadnout nekalé záměry a je taky dost možné, že se vám takové hraní s jejich důvěřivostí rozhodnou vrátit po svém. Nestěžujte si pak. Je to vaše chyba.
Co se týče cizích psů, odpusťte si takové škádlení úplně. Nevíte, kde má, ať už z fyzického nebo psychického hlediska, bolavá místa. Je tak v zájmu vašeho bezpečí a jeho psychické stability, abyste nevymýšleli nesmysly, psa si maximálně pohladili a pak mu dali pokoj.
Pamatujte taky na to, že pokud svého psa takto zlobíte často, může se vám to vymstít při výcviku, kdy vás nebude brát vážně nebo vám nebude věřit. Mnohé to pak zkomplikuje.