Káčin zápisník: 8 způsobů, jak poznáte, že váš šéf je sociopat

Kateřina Horáková

První roky pracovního života sem strávila docela v depresi. Byla sem zvyklá respektovat autority, pokud teda ta autorita nebyla zcela otevřeně úplně debilní. Moji první šéfové mě dost trápili a trvalo mi pár let, než jsem zjistila, že každej člověk, kterej je primárně šéf, je už z toho titulu tak trochu sociopat. A se sociopatama je kříž…

O tom, jaký je to bejt ve vztahu se sociopatem, už bylo napsáno mnoho. Ale jaký to je, když jednoho takovýho sociopata musíte každej boží den poslouchat, navíc bez keců, protože na tom závisí vaše výplata? Jó, každej člověk, co dobrovolně a s radostí vykonavá nějakou mocenskou pozici, má asi trochu sklony bejt narcista. Ale občas narazíte na ukázkovýho sociopata, což vám může dost ublížit.

Mě to třeba docela ubližovalo prvních pár let, kdy sem se jako nezkušený absolventský pískle dost hledala. Dneska už sem moudřejší, takže to, co by mě dřív rozházelo, ve mně zanechává chlad a pasivně agresivní úšklebek, který říká „Jdi se léčit, magore“. Cejtim se už poučená natolik, že dokážu dát do kupy seznam věcí, podle kterejch poznáte, že váš boss je blázen a že z jeho útoků a jednání byste si neměli nic dělat. Třeba vám to pomůže.

  1. Každej den má jinou náladu

Jeden den s váma jde na cígo jak nejlepší kámoš, druhej vás ani nepozdraví a připomene vám, že byste mu správně měli vykat.

  1. Výsledky vaší práce vydává za svoje

Klade na vás nereálný požadavky, protože sám nic neumí a je příliš zaneprázdněnej tim, že si musí neustále dokazovat, že má moc. Do výsledku od vás doplní dvě věty a celýmu vedení to pošle jako něco, s čim sám přišel.

  1. Neunese, když se ohradíte

V případě, že na něj vyrukujete s klidnou a argumenty podloženou obranou sebe nebo svojí práce, stahuje se z konverzace, mlží nebo vůbec neodpovídá.

  1. Využívá vašich slabejch chvilek

Sociopat se cítí mocně, když vidí, že ve vás vzbudil nějaký – ideálně negativní – emoce, který vám ubližujou. Takže ve chvíli, kdy se neudržíte, má pocit, že vyhrál, a dá vám váš „výbuch“ pěkně sežrat. Třeba tak, že…

  1. Má selektivní paměť

Nejdřív vám řekne, že problém evidentně neumíte řešit bez emocí a že by vám teda rád připomněl, že – a pak začne vyzobávat a překrucovat fakta tak, abyste se vy cítili provinile. Třeba vytáhne, že jste se kdysi hystericky rozbrečeli na záchodě a on vám jako správnej grant dal den volna. Fakt, že to „zhroucení“ následovalo po několika měsících práce 7 dní v tejdnu 10 hodin denně a že ste si místo jeho milostivýho volna klidně mohli taky prostě vzít tejden dovolenou, to samozřejmě nezmíní.

  1. PÍŠE CAPS LOCKEM

Je jedno, jestli pořád nebo jen občas.

  1. Používá divný a sprostý slova ve chvílích, kdy se to nehodí

Sociopat necejtí žádnou reálnou vazbu k jakýmukoliv člověku. Neustále hraje různý role, který se mění podle toho, s kym zrovna jedná a co od toho člověka potřebuje. Takže pokud se ocitnete třeba na firemním pivu, možná vás překvapí, že váš šéf najednou mluví jak dlaždič. Má totiž pocit, že tak líp zapadne.

  1. Metoda cukru a biče

Naprostá klasika. Jakmile začíná mít sociopat pocit, že už toho máte tak akorát, ale nechce nebo si nemůže dovolit vaši výpověď, jak lusknutím prstů se uklidní a vy si řeknete: „Ale tak, není zas tak hroznej, ještě to vydržim“. Je tak hroznej. Fakt.

A nikdy se nezmění. Hele, s žádnym šéfem to není lehký, protože ani šéfové to nemaj lehký. Jsou lidi, který se do vedoucích pozic dostali náhodou, nebo třeba díky tomu, že danou věc fakt umí nejlíp ze všech. Ale většinou jsou to prostě fakt jen šílenci. Sociopatie je porucha osobnosti a dotyčnej si asi ani nepřiznává, že problém je v něm, takže se tim nenechte nikdy rozházet. Práci zdar!