Je opravdu jeden psí rok 7 člověčích?
Už jste určitě počítali, kolik je vašemu pejskovi vzhledem k vašemu věku. Radovali jste se, když jste byli stejně staří, a litovali ho, když dosáhl třiceti sedm let před vámi. Ale je tento výpočet odvozený odskutečné pravdy?
Stručeně řečeno: Je to nesmysl. Přepočítávat psí věk násobením sedmi nezohledňuje spoustu důležitých faktorů. Stačí se nad celou věcí logicky zamyslet. Podle tohohle klíče by se totiž lidi dožívali v průměru sto padesáti let.
Na kobylku tomu přišel už francouzský veterinář A. Lebeau. Srovnával životy psů a lidí. Podle toho je rozdělil do třech životních etap: když dosáhnou puberty, dospělosti a stárnutí. Jeho výzkum prokázal, že jeden rok psa rovná se patnácti lidským. Dva roky starý pes se pak stářím rovná člověku ve věku 24 – 25 let.
Pak už se ale výpočty liší. O rychlosti stárnutí rozhoduje především velikost psa – malí psi stárnou pomaleji než ti velcí. Takže pětiletý vlkodav je už takový psí dědeček, zatímco yorkšír bude mít dvakrát tolik a bude pořád plný životní energie. Hodně ovlivní i rasa. Mops je malý, ale tak přešlechtěný, že většinou podlehne svým zdravotním problémům. Zatímco pitbul je střední plemeno, ale v šesti letech nebude mít problém chovat se jako roční štěně.
Hodně ovlivní i strava, aktivity psa a dohled na jeho zdravotní stav. Obézní pes na levných granulích pravděpodobně nepřežije tak dlouho jako dobře živený pes s aktivním životním stylem. Ale možné je všechno. Oříšci na vesnicích dojídali zbytky, nikdy neviděli svět na druhé straně plotu a i tak nebylo vyjímkou, že sloužili dobrých dvanáct let.
Pokud nemůžete počítání věku svého psa dostat z hlavy, využijte některé z internetových tabulek nebo kalkulaček. Tam zadáte údaje o svém psovi nebo si jeho věk vypočítáte z tabulky.