JE JARO! 10 záhad jarní rovnodennosti
Dnes vnímáme jarní rovnodennost spíše jako neurčitý přelom, kdy začínáme ráno chodit do práce zase pomalu za světla a večer se opět za světla vracíme, dlouhé zimní večery jsou ty tam. Přitom je to jeden z největších pohanských svátků starogermánské kultury. Pojďte se podívat, o čem dalším ještě nemáte v souvislosti s jarní rovnodenností možná ani tušení.
- Datum jarní rovnodennosti se dá spočítat podle oběhu Země kolem Slunce, který trvá 365 dní 5 h 48 min 45,4 s. Vzhledem k přechodným rokům je tak tento svátek mírně pohyblivý.
- Zatímco ve školách nám vtloukali do hlavy, že rovnodennost připadá vždy na 21. března, dnes tomu tak není. Již několik let vychází na 20. březen a během dalších desítek let se dokonce posune až na 19. březen.
- Při výpočtu data jarní rovnodennosti je třeba počítat s pravidly gregoriánského kalendáře na vkládání a vypouštění přestupného roku. Každý rok dělitelný 4 a 100 se rok vypouští, ale pokud je zároveň i dělitelný 400, přestupný rok je vložen.
- Nikdo z nás se pravděpodobně příští jarní rovnodennosti, která bude připadat opět na 21. března, již nedožije. Další nás totiž čeká až po roce 2100.
- Starogermánští pohani považovali jarní rovnodennost za magický svátek, kdy světlo dostihne noc, aby společně rozetnuly den vejpůl. Slavili ji jako svátek nového života, plodnosti a příchodu jara pod názvy jako Ostara anebo Alban eilir. Během velkých oslav zasazovali semena rostlin a prováděli obřady a rituály s bylinami a květinami.
- Na zemských pólech se v den jarní rovnodennosti střídá polární noc s polárním dnem.
- V den jarní rovnodennosti, můžeme určit dokonce přesný čas, ve kterém dochází k přelomu astronomické zimy a jara. K tomu dochází přesně v okamžiku, kdy se střed Slunce postaví přímo nad rovník. Někdy tak bývá termín jarní rovnodennosti uváděn i časově.
- Psychologové se shodují, že období okolo jarní rovnodennosti nese zvýšené riziko depresí. Spojují je s rychlým nárůstem volného času ještě „za světla“. Doporučují tak zvýšený příjem potravin, které v mozku zvyšují hladinu serotoninu. Citliví jedinci mají jíst mandle, ořechy, opravdu vysokoprocentní hořkou čokoláda, jakou je například Carla hořká 70%, nebo ryby a ovoce jako třeba banán či avokádo.
- S jarní rovnodenností přechází teplé období z jižní polokoule na severní. Zjednodušeně by se dalo říci, že zatímco k nám přichází jaro, například Austrálii čeká podzim.
- Na datu prvního úplňku po jarní rovnodennosti závisí výpočet data Velikonoc.