Jakými nemocemi vás může nakazit kočka?

Eva Vogelová

Kočky jsou temperamentní zvířata, která vám dělají radost pouze svojí přítomností. Mohou vám však způsobit i velké trable ve formě nemocí. Jaká nepříjemná onemocnění od nich můžete chytit?

Dermatofytóza

Jde o kožní onemocnění, které postihuje zejména koťata a kočky s oslabenou imunitou. Plíseň jde obtížně rozpoznat, protože někdy nemusí mít zvíře žádné výrazné příznaky. Může být pouze přenašečem. Pokud je však má, poznáte je podle toho, že kočce začaly vypadávat na určitých místech chlupy. Zarudne jí taky kůže, která ji většinou nijak nesvědí. Léčba dermatofytózy je na dlouhou trať. Musíte kočku celou ostříhat a používat k léčbě různé přípravky, které vám doporučí zvěrolékař. Dermatofytóza se snadno přenese na člověka. Pokud ji má vaše kočka, pravděpodobně jí neuniknete ani vy. Přenáší se pouhým dotykem s kočkou nebo věcmi, které používá. Jak se nemoc projeví u vás? Objeví se vám na různých částech těla červené skvrny. V takovém případě musíte všechno spojené s kočkou vyhodit a celý byt vydezinfikovat. Ideálně byste na vše v domácnosti měli používat rukavice. Pokud nebudete extrémně dbát na svou a kočičí hygienu, hojení vám bude trvat extrémně dlouhou dobu.

Škrkavky

Škrkavkám se odborně říká toxokaróza. Jde o parazitní onemocnění. Vajíčka se objevují ve výkalech nakažených zvířat. Larvy se dostanou do hostitele a cestují v jeho těle, kde se nemohou vyvinout. Nejčastěji se zachytávají ve střevech a někdy se dostanou až do plic. Stačí, když kočka sežere nebo olíže výkaly nakaženého zvířete, a hned má škrkavky také. Pokud si nebudete dávat pozor, můžete je mít i vy. Vajíčka se stávají infekční až po několika dnech, čerstvých se nemusíte bát. Z toho důvodu čistěte kočičí záchod každý den. Nikdy však škrkavky nepodceňujte a po úklidu kočičích výkalů si důkladně umyjte ruce. Ideální by bylo, kdybyste si na to nasazovali rukavice. Předejít toxokaróze můžete i tím, že budete svoji kočku pravidelně odčervovat. Na začátku onemocnění vás může bolet břicho. Škrkavky uvidíte ve zvratkách či stolici. Příznaky se liší podle toho, kde se migrující larvy nacházejí. Pokud by se vám dostaly třeba do plic, můžete začít vykašlávat hleny společně s krví, zchvátí vás horečky a ucítíte bolest za hrudní kostí. Dále se mohou dostat do ledvin a tím způsobit ledvinovou koliku.

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je patrně nejobávanější nemoc, kterou můžete od kočky dostat. Není to nic příjemného a nedá se vyléčit. Jednobuněčný parazit toxoplasma gondii se rozmnožuje v zažívacím traktu koček. Snadno se nakazí hlavně ty, které pobíhají venku. Mohou ulovit myš, od které to chytí. Onemocnět může i domácí kočka, pokud s ní občas chodíte ven na procházky. Musíte si dávat pozor, co očichává. Když se kočka nakazí, zhruba čtyři týdny vylučuje ve výkalech odolná vajíčka, která dozrají zhruba za tři dny a v půdě přežijí až rok. Pokud máte zahradu a kočky vám chodí na toaletu do zeleniny, dejte si velký pozor. Stačí si dát neumytou jahodu a toxoplazmóza je vaše. Nakazit se můžete, i když budete uklízet kočičí záchod nebo během mazlení. Kočka se touto nemocí může nakazit jen jednou za život a infekční je jen určitou dobu. Bakterie v trusu může být ale infekční třeba rok až dva. Čím víc koček okolo, tím hůř. Toxoplazmóza je nejrizikovější pro těhotné ženy v druhém a třetím měsíci. Budoucí mamince hrozí, že její plod bude poškozený nebo ho rovnou potratí. Příznaky se podobají chřipce a z toho důvodu spousta lidí nepozná, že v sobě nosí toxoplazmózu. Lidi mají horečky, oteklý krk a pociťují velkou únavu. Jde o akutní fázi, která později přejde do latentní. Jde o doživotní formu nemoci. Toxoplazmóze předejte opět tím, že budete dbát na důkladnou hygienu.