Jaké byly původní zvyky na 1. máje?
První máj má mnoho lidí spojený se svátkem všech zamilovaných, Karlem Hynkem Máchou, nebo také s řadou koncertů i s volnem v práci. 1. květen je pro mnohé také symbolem Majálesu, studentských oslav či demonstrací. My se ale zaměříme na lásku. Jaké byly původní zvyky a tradice, které se na svátek lásky dodržovaly?
- První květen si láskou spojovali již ve starověkém Římě. Jmenoval se Floralia a byl zasvěcen bohyni Flóře, což byla bohyně jara a plodnosti. Kromě Říma byl tento den spojován se zamilovanými i v dalších starověkých a raně středověkých kulturách.
- Jednou z tradic, která by mohla být v dnešním světě opravdu zajímavá, byly tzv. chodníčky lásky. Všichni zamilovaní dávali okolí svou lásku najevo na prvního máje tím, že mezi svými domy vysypávaly pěšinky. Dělali to pomocí písku, pilin, otrub nebo vápna. Pokud ale měl manželský pár problémy, jeden z partnerů byl nevěrný a někdo z okolí o tom věděl, mohl vysypat cestičku nevěrníka až k domu milenky či milence. O nevěře se rázem dozvěděla celá vesnice. Dnes už většinou páry nejsou ze stejné vsi a tak by se sypání cesty asi dost prodražilo.
- Kytka a věneček je označení pro májovou veselici, která se konala večer na prvního máje. Chlapci obcházeli s májkou svobodné dívky a dostávali od nich dárečky. Když byly večerní oslavy v režii chlapců, říkalo se jim Kytka, a pokud měly večer na starosti dívky, říkalo se oslavě Věneček – název byl odvozen od zeleného věnečku, který dívky chlapcům dávaly. Aby si oslavu všichni náležitě užili, obcházeli přes den sousedy a na zaplacení oslavy vybírali peníze. To by v dnešní době asi moc nefungovalo.
- Některé tradice se na vesnicích dodnes ale zachovaly. Jednou z nich je vztyčování májek. Nejstarší známý doklad o této tradici pochází z roku 1422 z Prahy, kdy za postavení májky dostal mladík ruku své milované a slavila se svatba. Od té doby je vztyčování májky symbolem příchodu jara, růstu a plodnosti. Na vesnicích se mladíci vypraví do lesa a vyberou vzrostlý strom, který porazí, osekají z něj větve, oloupou špičku a kůru a ozdobí různými květinami, šátky nebo fáborky a májku nakonec vztyčí ve vesnici. Májku pak musí po celou noc hlídat, aby jim ji kluci z vedlejší vesnice nepodřízli a neukradli – což by byla ostuda.
- Ti, kdo dodržují české tradice a není pro ně hlavním svátkem zamilovaných pouze Valentýn, oslavují svou lásku každoročně alespoň prvomájovým polibkem pod rozkvetlou třešní (v některých oblastech se líbají páry i pod rozkvetlou jabloní či břízou). Dnes už se z tradice stala téměř povinnost. Kdo nemá na Instagramu fotku se svou láskou pod rozkvetlou třešní, jako by neexistoval. A víte, jak tato tradice vznikla? S jistotou se to neví, ale říká se, že býval polibek odměnou dívky chlapci, který jí postavil v noci na 1. máje před domem májku. Tak dejte pozor, abyste letos neuschnuly, dámy!