Jak zvířatům pomoct ve zdraví přežít léto a co dělat při přehřátí?

Pavla Gabrhelíková

Dlouhotrvající vedra nejsou nebezpečná jenom pro lesy, pole a lidi. Trpí jím i zvířata. Snažte se jim toto období co nejvíce usnadnit. Často jde totiž o život.

Cestování

Psi mají potní žlázy pouze na polštářcích tlapek, to znamená, že nemohou ochlazovat tělo potem, jako my lidé, ale musejí dýchat s otevřenou tlamou, čímž si ochlazují sliznice. Pokud psovi dáte fixační náhubek, nemá možnost se ochladit a dojde k přehřátí. Věřte, že je to velmi nepříjemné a přímo tím ohrožujete jeho život. Podle stránek O chlup líp je to, jako byste se omotali potravinovou folií a sedli si do přetopeného autobusu. Fixační náhubek je určen pouze na veterinu, kde ho na pár minut nasadí agresivnímu psovi, aby se nechal ošetřit. V cestovním náhubku si musí pes moct zívnout.

Auto je taky kapitola sama pro sebe… Pokud zvíře necháte zavřeného v autě s otevřeným oknem, moc mu tím nepomáháte. Teplota rychle stoupá. O chlup líp informují, že během 10 minut stoupne až na 65 stupňů! Necháváte tak psa zavřeného ve smrtící peci.

Aktivity

Netahejte přes den, a už vůbec ne kolem poledne, zvíře ven. Ani v případě, že je mladé a fyzicky zdatné. Pokud máte doma divoké zvíře plné energie, nechte běhání za míčkem a plavání až na podvečer, nebo si ráno přivstaňte. Namočit psa před procházkou taky nepomáhá. Ne všechno, co pomáhá lidem, je záchrannou i pro psa. K přehřátí dochází nejčastěji právě fyzickou aktivitou.

Rozpálené chodníky jsou pro zvířata doslova peklo. Jen si zkuste nechat ruku položenou na silnici, kterou rozpálilo sluníčko. Platí, že pokud na chodníku nebo cestě udržíte ruku, je pro psa bezpečný. Raději se ale v tomto kriticky teplém počasí dlážděným plochám a chodníkům vyhýbejte, zalezte do lesa nebo volte cestu po trávníku. Spálené tlapky se dlouho a špatně hojí. A pro psa je to velmi bolestivé. A nezapomínejte – neustále zvířeti zajišťujte dostatek vody, dehydratace je taky nebezpečná!

Co dělat, když dojde k přehřátí?

Neposlechli jste a psa dovedli na hranici kolapsu. Leží na zemi a těžce dýchá. O chlup líp radí několik kroků, kterými ho zachráníte:

  • Ihned dostaňte psa do stínu, nejlépe na něco studeného, jako je dlažba, chladící podložka nebo studený ručník.
  • Chlaďte mu tlapičky. Použijte k tomu zmrzlý hrášek, kostky ledu nebo zabalenou zmrzlinu. Tenhle krok může vašemu psovi zachránit život.
  • Pokud není schopný se napít, dávejte mu vodu po malých doušcích.
  • Než ho odvezete na veterinu (a ani neuvažujte o tom, že to neuděláte), auto vychlaďte.

Ani pro další zvířátka to není snadné

Nemyslete sobecky jen na svého psa, zkuste umožnit přežít tohle počasí i dalším obyvatelům přírody. Na stinný parapet nebo pod stříšku na zahradě dejte mělkou misku s vodou. Ptáčci se z ní jednak napijí, jednak se v ní mohou hezky celí ochladit. Zdroj vody se jim nyní hledá hůře a udělat si výlet k nejbližší vodě pro ně může být osudné.

I ježci mají žízeň. Navíc nemají tolik možností jako ptáci a pohybují se po rozpálené zemi. Umíštěte na zahradu nebo někam kolem domu misku i pro ně. V noci se tam občerství a bude jim hned lépe.