Jak předcházet problémům, které vašemu psovi nebo kočce může způsobit klíště?

Pavla Gabrhelíková

Jaro je v plném proudu a společně s ním se probouzí i lecjaká verbeš. Abyste zabránili tomu, že vašemu psovi nebo kočce klíšťata nebo mušky ublíží, musíte je chránit.

  1. Antiparazitární přípravky. Nejlepší prevencí je útok. Zařiďte, aby se klíště ke kočičce a psovi ani nedostalo. Postarají se o to tekuté antiparazitní přípravky, které se psům a kočkám kapou za krk (pozor – nesmíte je mezi zvířaty zaměnit, jinak tím kočku zabijete!), antiparazitní obojek nebo sprej na srst. Pomáhá i přidávat do jídla pivovarské kvasnice.
  2. Vakcinace. Můžete svou kočku nebo psa nechat proti borelióze naočkovat. Očkování sice klíštěti nezabrání, aby na zvíře vlezlo, ale budete mít jistotu, že z toho zvíře vyvázne živé a zdravé.
  3. Včasná léčba. Pokud je zvíře nakaženo, je potřeba, aby se začalo s léčbu antibiotiky co nejdříve. U psů je riziko nakažení lymskou boreliózou nejvyšší! Že je kočka nebo pes nemocný, poznáte podle zarudnutí místa, ve kterém bylo klíště přisáté, někdy se nemoc projevuje zvracením a únavou. Ale zhruba v jedné čtvrtině případů několik týdnů ani nepoznáte, že je pes nemocný. Neléčená borelióza způsobuje těžká chronická onemocnění.
  4. Infikované klíště. Borelióza se vyšetřuje přímo z DNA klíštěte. To zanesete na veterinu, kde testy na boreliózu na klíštatech dělají, a zhruba za týden budete vědět, zda mohlo být klíště vašemu psovi osudným, či ne.