Fitness náramek pomohl najít vraha

ČTK, mim

Policie v americkém státě Kalifornie využila údaje z fitnessového náramku oběti, aby mohla obvinit muže, kterého považuje za vraha. Média uvádějí, že to není poprvé, co se kriminalisté díky elektronickým přístrojům jako jsou chytré hodinky, telefony či GPS zařízení dostali na stopu vrahům.

Nejnovější případ se stal v San Jose, kde policie v polovině září nalezla pobodané tělo 67leté Karen Navarr. Podle vyšetřovatelů ji v jejím domě zabil 90letý nevlastní otec Anthony Aiello.

Aiello nejprve vypověděl, že ji v den její smrti navštívil, protože jí přivezl jídlo. Ze záběrů bezpečnostních kamer ale vyplynulo, že v domě byl v čase, kdy Navarr pravděpodobně zemřela. Oběť na sobě navíc v době smrti měla náramek Fitbit, který zaznamenává mimo jiné srdeční tep. Analýza dat pak ukázala, že se Navarr tep v určitý okamžik během návštěvy nevlastního otce prudce zvýšil, následně začal rychle klesat a ještě před Aiellovým odchodem zcela ustal.

Pomocníci

Informace z Fitbitu použila policie například loni v případu vraždy ženy, ze které byl obviněn její muž. Jeho výpověď se totiž naprosto rozcházela s údaji o zdravotním stavu z ženina náramku.

Záznamy z chytrých a fitnessových zařízení v minulosti neposloužily jen k odhalení vrahů, ale kvůli internetovému sdílení také odkryly místa působení amerických vojáků. Například před lety rozbor dat z náramků monitorujících sportovní aktivity nositele, které vojákům poskytla dokonce i americká vláda, ukázal na možnou přítomnost amerického vojska v dosud neznámých oblastech bojových zón. Experti v této souvislosti takovéto přístroje označili za bezpečnostní riziko.