Filip Topol by oslavil padesátiny. Připomene ho koncert a album coververzí
Filip Topol, pianista, skladatel a zakladatel skupiny Psí vojáci, by 12. června oslavil 50. narozeniny. Ze světa odešle před dvěma lety, podlehl dlouholetým zdravotním potížím, na nichž se podepsaly dřívější problémy s alkoholem. Topola si zítra připomene tuzemská rocková scéna koncertem a křtem coverového alba v Divadle Archa (zpráva). Mezi nejoblíbenější písničky Psích vojáků patří Žiletky, Marilyn Monroe nebo Sbohem a řetěz z přelomu 80. a 90. let.
Po Topolovi zbylo dvanáct řadových alb se skladbami, které kombinovaly básně jeho bratra Jáchyma Topola a později vlastní texty, silné i prapodivné jako snové deníkové zápisy, se stejně velkolepě strukturovanými klavírními kompozicemi. Za klavírem byl Topol ve svém světě – v posledních letech jako střízlivý, soustředěný muzikant, dřív jako podroušený kabaretiér. Z jeho koncertů v pražském periferním klubu Delta se odcházelo v devadesátých letech se smíšenými pocity; naštvání za „zbytečně“ utracené peníze střídalo těžko popsatelné vzrušení ze svědectví něčeho neobvyklého: Topol v deliriu třískal do klavíru jako smyslů zbavený, hrál až „do krve“, pod vousy si mumlal texty písní a nevnímal nic kromě sebě.
s názvem Pašijové hry velikonoční. Filip hrál písně na texty svého staršího bratra, spisovatele Jáchyma. eště téhož roku se spolužáky, baskytaristou Janem Hazukou a bubeníkem Davidem Skálou, založil kapelu Psí vojáci, jejíž název inspirovali indiánští válečníci z románu Malý velký muž. Tyto vzpomínky Topol zapsal do útlé knížky Mně 13.
Až do roku 1989 se Psí vojáci pohybovali na hraně mezi zákazy a povoleními. Časy, kdy pod vlastním názvem nesměli hrát, obcházeli používáním zkratky P. V. O.
Kvůli alkoholu se Filip Topol záhy po třicítce ocitl na prahu smrti. Po operacích, při nichž mu lékaři odebrali půlku slinivky, opustil své alter ego, odevzdaného opilce jménem Kilián Nedory. O něm zpívá ve stejnojmenné dlouhé kompozici.
Život mu prý tenkrát kromě lékařů a rodiny zachránil Wolfgang Amadeus Mozart. Topol začal hlouběji studovat jeho díla. Sám nadaný skladatel a klavírista byl velkým obdivovatelem barokní hudby, a tak bylo občas možné vidět rockera Topola, kterak hraje v kostele na varhany vlastní pojetí jeho skladeb. Později zjemnil svůj styl i na koncertech.
Naposledy jsme Filipa Topola viděli na uhrančivém koncertě v Paláci Akropolis několik měsíců před smrtí. Přečtěte si report. (red)