Fiktivní výrobky z filmů, které si našly cestu do skutečného světa
Filmový svět nezná hranic. Je úplně běžné, že velcí výrobci všeho možného hollywoodským producentům platí za to, aby jejich výrobky „nenápadně“ zahrnuli do scénáře jejich nejnovějšího kasovního trháku. Světe div se – často to ale funguje i přesně naopak. Výrobky, které jsme nejprve mohli vidět na filmovém plátně, si našly cestu do regálů v supermarketech. Celá věc získala dokonce vlastní název – defikcionalizace.
Krevety Bubba Gump. V kultovním snímku Forrest Gump se hlavní protagonista v podání Toma Hankse postupně nachomýtnul k řadě význačných podniků. Se svým paťákem Bubbou chtěl rozjet vlastní byznys na výlov krevet. Bubba bohužel během války ve Vietnamu zemřel, Forrest se ale rozhodl, že jejich sen přivede k životu. Podobně se rozhodla i filmová společnost Paramount, když spojila síly s americkými restauracemi Rusty Pelican. Vytvořily řetězec Bubba Gump restaurací, který se stal zatraceně úspěšným. Na světě bylo otevřeno na 38 poboček.
Famfrpál. Čarodějnický sport ze světa Harryho Pottera to má ve skutečném světě poněkud těžké. Létající košťata a interaktivní míče s vlastním rozumem – to je i na dnešní technologie ještě trochu silná káva. Studenti na americké Middlebury College se ale přesto rozhodli, že to zkusí. Vůbec poprvé si Famfrpál zahráli v roce 2006 a hra se o sedm let později dokonce zapsala jako celá sportovní asociace s více než 300 týmy z celého světa.
Talk Boy z filmu Sám doma 2. Malý Kevin McAllister (v podání Maculaye Culkina) má ve druhém pokračování svých dobrodružství k dispozici hračku jménem Talk Boy. Tenhle kazetový rekordér mu umožňoval libovolně nahrávat a měnit zvuk. Hračka sice byla navržena přímo pro tento film, ale vzbudila takový zájem, že společnost Tiger Electronics se rok po vydání filmu rozhodla přijít s podobnou hračkou. Jen se podívejte na tuto reklamu z roku 1992. Rozkošné, ne? Z Talk Boye se ve Spojených státech stal velký trhák – ostatně stejně jako z filmů o Kevinovi.
Pivo Duff. Notoricky známé pivo od notorického milovníka chmelu Homera Simpsona. Tahle fiktivní značka vzbudila během desetiletí vysílání Simpsonových takový ohlas, že výrobci nápojů prostě museli přijít s kultovní červenobílou plechovkou. Pivo lze tu a tam sehnat i v Česku – není sice nejlahodnější, všichni ale víme, že pokud jde o pivo, máme oproti zbytku planety prostě vyvinutější a náročnější chuťové buňky. Pivo Duff je tak spíše úsměvným suvenýrem nebo upomínkovým předmětem. Zatímco Homer jich zvládne vypít na posezení celou řadu, vy si svůj kousek raději možná vystavte na poličce.
Tenisky z Návratu do budoucnosti. Filmová klasika z devadesátých let nám představila celou řadu fiktivních výdobytků technologie. Některé dodnes zůstaly zaslíbené oblasti science fiction, některé jsme si ale už mohli zakoupit i na pultech obchodů. Mezi takové případy patří například legendární tenisky Nike, které se před několika lety opravdu dostaly do prodeje. Dostaly kódové označení Air Mag a pro zájemce jsou stále k mání na dražebních portálech typu eBay. Jeden pár vlastní například slovenský rapper Rytmus. Předem vás ale varujeme – pod 100 tisíc korun si originál opravdu nepořídíte. Tahle svítící paráda ovšem vzbuzuje takový zájem, že nejeden filmový (nebo teniskový) nadšenec s takovou cifrou nemá problém.