Festival Okolo Třeboně pokazila špatná organizace rockové scény
Festival Okolo Třeboně letos především oslavil své osmnácté narozeniny. Na místních pódiích se představilo mnoho hudebních hostů, a to nejen českých. Rocková scéna se ovšem prala s nízkou návštěvností, organizačními problémy i zmatečným programem.
Vstup do plnoletosti neoslavil festival Okolo Třeboně zrovna nejlépe. Organizátoři si vytáhli hned několik černých Petrů najednou a nutno podotknout, že se s nimi příliš obstojně nevyrovnali. Problémy provázely hlavně rockovou scénu. Kvůli stavebním pracím se nemohlo koncertovat v původních prostorách na nádvoří pivovaru, a proto se páteční program přesunul do nepříliš akusticky vhodné sladovny. Sobotní program pak do upoceného kulturního domu Roháč.
V pátek byly na programu pouze koncerty rockové scény, která představila mladé kapely. Těsně po zahájení programu se venku rozpršelo, z tohoto hlediska tedy byly prostory sladovny vhodnou volbou. Jako první se představily třeboňské kapely Župánci a dívčí parta Pytel Blech. Společně se vstupným zdarma se tyto středoškolské kapely staly hlavním lákadlem pro třeboňské obyvatele.
Znechuceni ponurou atmosférou…
Jakmile na scénu nastoupila skupina Zlatý Voči, už tak nepočetné publikum prořídlo ještě víc. Charismatický zpěvák Honza Horkel však dokázal návštěvníky vyhecovat a společně s líbivou hudbou jejich vystoupení zafungovalo. Následující The Pure byli ponurou atmosférou lehce znechuceni, ale jejich indie rock zněl ve sladovně velice příjemně. Po The Pure se na pódiu (jestli tomu tak můžeme říkat) objevil další semifinalista soutěže RGM Live Space. Skupina No Heroes sice vyprodukovala písničky, které se snadno poslouchaly, větší dojem ale nezanechaly.
Sladovna disponovala jedním jednoduchým barem se základními alko i nealko nápoji, a druhým barem na drinky. Na festivalu se čepoval Regent za 25 korun, jeden drink z poměrně široké nabídky stál 79 korun.
Sobotní program odstartoval již krátce po polední, kdy se na náměstí konal tradiční běh Járy Cimrmana v zimníku a s kufrem. Program na rockové scéně začínal ve tři hodiny, na hlavní scéně na zámku pak v šest.
Pěkné prostředí pivovarského nádvoří vystřídal velice nešťastný prostor kulturáku. V dusném počasí sál sužovalo vedro, které nepřišlo k chuti ani vystupujícím, ani divákům. Snad i kvůli tomu, že se koncerty neodehrávaly v historickém centru, ale v moderní budově, byla návštěvnost více než bídná. Na první koncert skupiny The Roads přišlo zhruba 15 lidí. „V tomhle počasí bych taky do kulturáku na koncert nešel,“ zhodnotil celou situaci zpěvák kapely Ray Gibson.
Situaci nepomohly ani neustálé zmatky v programu. Ten se ustálil až kolem deváté hodiny večerní, kdy začala podle plánu hrát Hudba Praha. Návštěvník, který si chtěl rozvrhnout program tak, aby přecházel z jedné scény na druhou, neměl šanci, protože programové změny nebylo možné zjistit.
Hodnocení:
Překvapení festivalu
Pohodová zázemí na nádvoří zámku a v jeho okolí
Vystoupení Xindla X a jeho přijetí diváky
Velký zájem a atmosféra při vystoupení Hudby Praha
Propadák festivalu
Změna místa rockové scény
Zmatek v programu rockové scény
Špatné osvětlení a vzduch v Roháči
Pivo a ostatní nápoje – 70%
Občerstvení – 50%
Záchody a čistota – 70%
Počasí – 40%
Po různých programových překvapeních odešlo dost lidí na nádvoří zámku, kde hráli Nezmaři se svým hostem, kytarovým mágem Arturem Fuertem. Nad jeho sóly zůstal rozum stát.
V průběhu vystoupení Ivana Hlase s triem se nádvoří slušně zaplnilo, čekalo se jen na příchod písničkáře Xindla X. Jeho zpěv je nadmítu jistý i ve vysokých polohách, ani kytarový doprovod nemá chybu. Během svého vystoupení si na pódium z publika přizval i Janu Infeldovou ze skupiny Jananas, s níž zazpíval píseň Čert nás vem.
Na nádvoří pak v programu pokračoval Fleret a Jarmila Šuláková nebo Radim Hladík a Blue Effect, rocková scéna mezitím nejvíc lidí přitáhla na koncert už zmíněné Hudby Praha. I se dvěma mladými ženskými pěveckými posilami jim to skvěle šlapalo a lídr kapely Michal Ambrož fanoušky pěkně vyhecoval.
Vystoupení Rybiček 48 bylo oproti tomu plné blbůstek, obhroublých výrazů a ne příliš oslnivých hudebních výkonů. Rockový večer zakončily kapely Votchi, Krucipüsk a plzeňské punkrockové legendy Znouzectnost – pro rockově metalové fanoušky slastná tečka.
Místo toi toiek opravdový záchody
Jakési centrum festivalu tvořilo třeboňské náměstí se stánky s občerstvením a rukodělnými výrobky. Návštěvníci festivalu ale hlad a žízeň neměli ani na nádvoří zámku. Tristní situace byla v tomhle směru v Roháči. Tady pořadatelé nenabídli k jídlu nic.
Pochvalu si naopak zaslouží pořádek v okolí zámku. Toi toiky byste na festivalu hledali marně, protože na všech scénách pořadatelé zpřístupnili záchody v nějaké budově poblíž.
I když v Třeboni víc pršelo než svítilo slunce, nabídl festival Okolo Třeboně velice příjemnou atmosféru v centru a v okolí zámku. Rocková scéna až na výjimky skončila propadákem.