Den suchého zipu. Kde se vzal?
Také máte pocit, že se s významnými dny v poslední době nějak roztrhl pytel? Dnes, 2. srpna, je ale co slavit. Narozeniny má suchý zip, který toho za svůj život zvládl už opravdu hodně. Ne nadarmo proto patří mezi nejvýznamnější objevy tohoto století. Využívá ho široká veřejnost a dost možná si dnes ani nedovedeme představit, že by neexistoval. Světlo světa spatřil roku 1941 díky švýcarskému inženýrovi Georgi de Mestralovi.
Když přišel z procházky se psem, všiml si, že se mu na oblečení nalepily kuličky, které jdou špatně sundat. Obalený byl nejen on sám, ale hlavně jeho pes. George fascinovalo, jakou silou na srsti psa kuličky drží, a chtěl je prozkoumat zblízka. Vzal si na to mikroskop, díky kterému pak zjistil, že jsou na semínku malé háčky, a tak přemýšlel, jestli by se mohla taková přilnavost proměnit na něco užitečného.
Vynález i název společnosti
Po téměř osmi letech usilovného bádání a pokusů vymyslel tzv. VELCRO (z francouzského „velours“, což znamená samet a „crochet“, které znamená háček). Patent na suchý zip mu byl pak udělen v roce 1955. První sucháč vyráběl z bavlny, ale brzy zjistil, že lépe funguje nylon, který se tak snadno neopotřebí. Po vynálezu pak byla pojmenovaná společnost a protože se suchý zip stal velmi populárním, v anglicky mluvících zemích se mu dodnes říká velcro, podobně jako vysavači lux nebo hoover.
Georgův vynález našel po celém světě nevídané uplatnění. Od 80. let 20. století se hojně využívá v textilním průmyslu. Často se používá na obuvi, zapínání různých brašen, dětských hračkách, stanech nebo potazích. Své místo si našel i u potápěčů nebo kosmonautů. Od 60. let ho využívali v interiéru kosmických lodí k přichytávání různých nástrojů a předmětů ke stěnám vesmírné lodi, aby se zabránilo jejich volnému poletování při stavu beztíže.
Ne všude se osvědčil
Suchý zip můžete najít také na některých vojenských uniformách, kde je umístěn nad jednou z kapes a slouží k přichycení štítku s hodnotí nebo jménem. Vojáci si ho ale příliš neoblíbili, protože jim jmenovky neustále padaly a špinily se. Kromě jmenovek využívali suchý zip také na zapínání kapes, ale ani tam se neosvědčil, protože zapínání a rozepínání dělalo velký hluk, což znemožňovalo skrývání se před nepřáteli.
Narazit na něj můžete i v lékařském prostředí. V nemocnicích je pomocí suchého zipu připevňována celá řada předmětů. Vzpomeňte si třeba na to, když vám měří lékař v ordinaci tlak. Manžeta, kterou vám připíná k ruce, je také se suchým zipem. Možná ho máte také v autě, kde jsou jimi připevněny koberečky k podlaze. Objevil se i na dětských plínkách, golfovém vybavení a na mnoha dalších věcech.
V roce 1968 se stala značka Puma vůbec první významnou společností, která začala nabízet obuv se suchými zipy. Zip se objevil také ve filmu Muži v černém, kde tvrdí, že je suchý zip technologií mimozemšťanů, kterou muži v černém zabavili. Což je myšleno jako narážka na fakt, že se někteří Američané domnívají, že jde o vynález vědců v NASA.