Co se děje v naší hlavě, když spíme?
Mozek je orgán, který stále není kompletně prozkoumán. Něco málo o něm už ale víme, třeba to, co se v něm odehrává během spánku.
- Mozek vás ve spánku paralyzuje
Během REM fáze mozek vypne motorické neurony. Nemůžete se během ní hýbat. Děje se to tak kvůli naší bezpečnosti, abychom sebou nemlátili v posteli nebo dokonce nezačali chodit po bytě. Mohli bychom si ublížit. Horší je, když se během REM fáze náhle vzbudíme. Tomuto stavu se říká spánková paralýza. Z velké části jsme vzhůru a vnímáme své okolí, ale naše tělo ještě spí. Nemůže se hýbat. V tento nepříjemný moment musíte počkat, až se vaše tělo probudí úplně celé. Může to trvat i několik minut.
- Mozek dělá během spánku velká rozhodnutí
Časopis Current Biology publikoval studii, která uvedla, že mozek během spánku dokáže zpracovávat těžká rozhodnutí. Pokud se rozhodujete mezi dvěma možnostmi, nezabývejte se tím během dne, ale hned po probuzení. V tu chvíli máte největší šanci, že se dokážete rozhodnout racionálně a bez větších emocí.
- Když v noci špatně spíte, přes den potřebujete více jíst
Během spánku váš mozek i tělo regenerují a nabírají energii, abyste mohli ráno v pohodě vstát. Pokud nemáte dostatečný spánek, váš žaludek častěji volá o jídlo. Špatné spaní totiž zvyšuje hladinu ghrelinu. Jde o tzv. hladový hormon. Pokud jste nespali dobře, vaše tělo potřebuje doplnit energii jídlem. Někdy můžete mít pocit velkého hladu, který vás nutí sáhnout po sladkém či tučném jídle. To totiž dokáže snadno a rychle zahnat hlad.
- Během spánku rozkvétá kreativita
Nevíte, čím se inspirovat? Nedokážete se kreativně vyjádřit, když to zrovna potřebujete? Kalifornská univerzita v Berkeley zjistila, že mozek během spánku vytváří asociace mezi informacemi, které by vás za bílého dne jen tak nenapadly. Něco tvořit je ideální hned po probuzení, kdy se ještě mozek vzpamatovává ze spánku.
- Během spánku se méně stresujeme
Ve spánku dává mozek tělu impulz, aby klesala hladina stresových hormonů. To napomáhá k prevenci vypuknutí různých nemocí spojených se stresem. Čím více se za den přetěžujete a stresujete, tím potřebujete více spánku. Pokud ho mozek nemá, hůře se vyrovnává se stresem, což napomáhá k vypuknutí duševních chorob.
- Mozek během spánku upevňuje vzpomínky a nové informace
Ve spánku je mozek schopný dopravit krátkodobé informace a nedávné události do dlouhodobé paměti. Z toho důvodu hraje spánek důležitou roli při učení. Vědec Matthew Walker z Kalifornské univerzity prozradil Národnímu ústavu zdraví, že spánek je nezbytný pro uchovávání nových informací, které v něm chceme zanechat. Jednoduše pokud vás čeká nějaký důležitý test nebo zkouška, jděte brzy spát. Většina studentů to dělá špatně. Učí se až do noci, spí třeba jen tři hodiny a jdou na zkoušku. Během takového krátkého časového úseku nedokáže mozek nabyté informace roztřídit a vstřebat. Ráno se student probudí a zjistí, že má v hlavě úplný chaos. Raději si v hlavě uchovejte znalosti, které už tam máte, a nešprtejte se na poslední chvíli. Budete umět alespoň něco.
- Mozek se čistí
Během spánku se údajně mění buněčné složení a zvětšuje se prostor mezi buňkami. Během tohoto procesu mozkomíšní mok odplavuje toxiny, což můžeme označit za očistu mozku.