Co lidé jedí na Nový rok v různých zemích?
V některých zahraničních zemích mají lidé ve zvyku se na Nový rok nacpávat. Zajímá vás, čím?
- Řecko – Vasilopita
V Řecku lidé pečou koláč, do kterého dají minci. Hned po půlnoci ho rozkrájejí na tolik kousků, kolik je lidí místnosti. První bude však věnován Kristovi, druhý panence Marii nebo svatému Vasilovi a třetí je pro dům. Ostatní kusy si rozeberou přítomní jedinci. Kdo najde ve své porci minci, bude mít celý následující rok štěstí.
- Mexiko – Rosca de Reyes
Rosca de Reys je upečený chléb ve tvaru prstenu, který se zdobí kandovaným ovocem. Dovnitř lidé skrývají nějaký šperk, většinou bižuterii. Kdo ho odhalí během jezení, bude mít příští rok štěstí. Problém nastává v případě, kdy ho někdo omylem zhltne.
- Norsko a Švédsko – Rýžový puding
Norové a Švédové dělají puding a na Nový rok ho jedí. Do něj schovají jednu mandli. Kdo ji najde a sní, bude mít klidný a spokojený celý následující rok.
- Argentina – Fazole
Obyvatelé Argentiny na Nový rok jedí holé fazole. Ty jim mají pomoci si buď udržet svoji dobrou práci, nebo si najít nějakou lepší. Tento zvyk rozhodně stojí za vyzkoušení, protože všichni chceme dobrou práci.
- Korea – Tteokguk
Tato polévka se jí s rýžovými koláči, masem a zeleninou. Nejdůležitější je to, že ji vždycky jedí Korejci společně a věří, že jim pokrm přinese hodně štěstí do dalšího roku.
- Německo – Koblihy
Němci rádi jedí koblihy kolem půlnoci na Silvestra. Stejně jako u nás je mají plněné většinou džemem a posypané práškovým cukrem. Nesmí se pak divit, že ztloustnou, když jedí koblížky pozdě v noci. Němci jsou vtipálci, protože často vtipkují o tom, že svým návštěvníkům naschvál naplní koblihu hořčicí.
- Nizozemsko a Belgie – Oliebollen
Oliebollen znamená doslova olejové koule, což je smažené jídlo z kynutého těsta. Kdo chce, může si ho posypat moučkovým cukrem. V Nizozemsku lidé dovnitř dávají většinou rozinky, jablka nebo sušenou rýži. V Belgii olejové koule ničím neplní. Nemusí se nutně dělat doma, protože jsou před Silvestrem běžně k dostání skoro na každém stánku. Podle legendy ti, kteří jedli olejové koule, přežili hněv Perchty, což byla pohanská bohyně. Strkala meč do žaludku skrz ústa lidem, kteří žili ve vzpurných domorodých kmenech. Olejové koule jsou smažené na oleji a díky tomu mastné. Meč by lidem měl do žaludku vklouznout snadněji a útok by mohli přežít.
- Španělsko – Hroznové víno
Španělé začínají jíst hroznové víno přesně o půlnoci. S každým následujícím úderem hodin musí sníst jeden hrozen. Celkem by jich do sebe měli hodit dvanáct. Málokdo to však stihne. Jeden úder znamená jeden měsíc v roce. Sladké hrozny představují šťastné a prosperující měsíce, kyselé naopak smutné a nešťastné.
- Skotsko – Whisky
Ve Skotsku na Nový rok nekladou důraz na jídlo, ale na pití. Po půlnoci se opijí whisky. Na Nový rok se sousedé vzájemně navštěvují a vypomáhají si. Většině lidem je totiž dost špatně. Z toho důvodu si na přilepšenou přinášejí jídla, která rychle zaženou kocovinu. To rozhodně není na škodu, takový zvyk by se měl zavést u i nás. Utužovaly by se tím sousedské vztahy.