Co je to vlastně keto dieta a k čemu je dobrá?
Dietní trendy se mění asi tak často jako ty módní. Každá dieta slibuje zázračné a rychlé shození přebytečných kil, detoxikaci organismu a mnoho dalšího. Co si ale většina lidí neuvědomuje, je fakt, že se jedná o krátkodobá řešení, která často končí jo-jo efektem. A právě v tom se keto dieta liší. V čem spočívá tato metoda, mezi jejíž fanoušky patří třeba Vanessa Hudgens nebo Kourtney Kardashian?
Keto dietu můžete znát také pod názvem proteinová nebo bílkovinová dieta. Přesto, že nejde o nic nového, mluví se o této formě hubnutí stále více. A to proto, že opravdu funguje. Věděli jste, že ji vymysleli již ve dvacátých letech minulého století? Tehdy se ale pro účely rychlého shození kil nepoužívala. Určená byla pro léčbu epilepsie.
Jak funguje
U většiny běžných diet dochází ke spalování tuků ze svalů a když s nimi skončíte, metabolismus se nezvládne vypořádat se stejným množstvím energie ve vašem jídelníčku, jako před jejím zahájením, a nastane jo-jo efekt. Keto dieta se zásadně liší. Redukce váhy probíhá zejména na úkor tukových zásob a svalová hmota tak zůstává zachovaná. Tím se riziko opětovného nabrání minimalizuje.
Keto dieta totiž funguje na principu navození ketózy, což je metabolický stav, ke kterému dochází ve chvíli, kdy se tělu dodává dostatečné množství bílkovin a příjem sacharidů a tuků je snížen na minimum. Abyste ketózy dosáhli, je tak potřeba nechat „vyhladovět“ buňky, které jsou zvyklé na pravidelný přísun sacharidů, aby rozložily tuky na molekuly zvané ketony. Ty jsou stejně jako sacharidy skvělým zdrojem energie. Ale bez nutnosti produkce inzulinu. Právě ten se po snězení většího množství sacharidů uvolní a mění je na energii a znovu vyvolává chuť na sladké.
Co můžete jíst
Na rozdíl například od paleo diety je keto dieta založena na omezeném příjmu sacharidů a naopak zvýšeném příjmu bílkovin. Devadesát procent denního příjmu živin tak musí pocházet ze dravých tuků, které obsahuje třeba avokádo, olivový olej nebo ryby. Zbývajících deset procent by pak mělo být rozděleno mezi sacharidy a lehce stravitelné bílkoviny.
Váš denní příjem sacharidů by měl činit zhruba dvacet až padesát gramů, což odpovídá pro představu jednomu ubohému hrníčku těstovin. Vítanými potravinami jsou mléčné výrobky, zejména mléko, sýry, jogurty nebo tvaroh, libové maso, vejce, sója, zelenina a ořechy v omezeném množství. A to je všechno. Naprosto vyloučené je smažení. Jídlo si tak můžete tepelně upravovat pouze vařením nebo pečením.
Jaké přináší dieta výhody a nevýhody
Podle řady studií je tato dieta vhodná zejména pro sportovce, kteří jsou při jejím dodržování výkonnější. Pomoci ale může i lidem s některými onemocněními, jako je diabetes nebo syndrom polycystických ovarií. Doporučuje se také v případě, že máte v těle nějaký zánět. Poměrně efektivně zhubnete tuky a neztratíte svalovou hmotu, vyčistíte se a nakopnete metabolismus. Tím ale benefity končí.
Nevýhod přináší dieta celou řadu. Proto je důležité konzultovat její nasazení s lékařem. Pokles inzulínu může během prvních dní vést k dehydrataci a následně k zácpě. Snížený příjem sacharidů pak může mít podíl na vzniku ledvinových kamenů. Pokud tedy není důvod dietu dodržovat a netrpíte žádnými zdravotními problémy včetně obezity, není tento přísný dietní režim nutný.